Riigikogulased volikogudesse

Möödunud nädalal mainisin intervjuus Lääne Elule, et minu arvates tuleks taastada võimalus, et riigikogu liikmed saaksid kuuluda ka kohalikesse volikogudesse.
Ajakirjanikud panid natukene soola juurde ja tegid sellest Reformierakonna plaani. Mis siis ikka, tõe huvides olgu aga öeldud, et täna on see vaid minu ja mõne mu hea kolleegi plaan 🙂

Tänane seis, kus riigikogulased ei tohi kuuluda kohalikesse volikogudesse, ei aita kuidagi kaasa ei kohalike omavalitsuste ega riigi arengule.

Kuna volikogu ja riigikogu puhul on tegu seadusandliku tasandiga, siis ei näe ma mõlemasse organisse kuulumisel probleemi. Pigem tuleks kasuks, kui riigikogu liikmed sidestaksid enam kohalikku omavalitsust ja riiki. Kuna põhiseaduses on kirjas, et riigikogu liige ei tohi olla üheski muus riigiametis, siis ei ole ju vastuolu ka siin. Volinik ei ole riigiametnik.

Leian, et kui riigikogu liikmetel oleks võimalus kuuluda ka volikokku, siis suureneks volikogu kompetentsus, oskusteave, vajaliku info hulk ning loomulikult ka kvaliteet. Täna, kus me võime hääleõiguseta volikogu istungeid jälgida, ei saa tekkida sisulisi arutelusid, debatte, argumenteerimist jne, mis on aga aluseks heade otsuste langetamisel.

Kui riigikogu liige kasutab oma oskusteavet, mille on saanud parlamendi komisjonides, töögruppides jm töötades, ja toob selle ka kohalikku volikokku, siis ei ole sellest ju midagi halba. Pigem ikka kasu. Ja ka vastupidi. Kui riigikogu liige saab osaleda sisuliste arutelude juures, langetada ka kohapeal otsuseid ning koguda infot, siis on tal ju ka seadusi parem luua. Olles põhjalikumalt teadlik kohalike omavalitsuste spetsiifilistest probleemidest ning päevakajalistest küsimustest, on tunduvalt lihtsam tegeleda seadusloomega, mis tihti väga otseselt puudutab kohalikke omavalitsusi.

Miks me peaksime, olukorras, kus tublide inimeste arv, kes on üldse nõus kohalikesse volikogudesse kandideerima, on niigi piiratud, tegema veel mingeid täiendavaid kitsendusi? Olen veendunud, et kui lubame riigikogulastel kuuluda ka kohalikesse volikogudesse, siis suureneks ka poliitiline aktiivsus kohtadel märgatavalt. Ja see on ju ainult kasuks arengule, mis on meie põhiline eesmärk.

Aastate eest töötas asi ju väga hästi, miks siis mitte nüüd?

Teeme ära!

Lauri Luik

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga