Riigikogulane soovitab koolireformi kulu ühe maakonna näitel välja arvutada

Ilmunud 24.11.09 postimees.ee-s
Riigikogu liige, reformierakondlane Lauri Luik pakub välja, et haridusreformi kuludest mingigi ettekujutuse saamiseks võiks haridusminister Tõnis Lukas ühe maakonna näitel ümberkorralduste hinna välja arvutada.

Ehkki riigikogu on põhikooli- ja gümnaasiumiseadust juba peaaegu aasta aega menetlenud, on Luige hinnangul paljud põhimõttelised asjad veel segased ja lahti.

«Nii näiteks ei ole ma aasta jooksul saanud vastust oma küsimusele, kui palju see reform maksma läheb,» kirjutas Luik oma ajaveebis.

«Minu küsimusele finantsnumbrite osas ootavad vastust ka koolijuhid ja teised haridustegelased. Kuidas me teeme reformi, kui me ei tea, kui palju see maksma läheb? Me ehitame maja, mille maksumusest me ei oma ettekujutust. Seda olukorras, kus üritame saavutada 2011. aasta 1. jaanuariks eurot,» imestas Luik.

Haridusringkondades on tema sõnul enim küsimusi tekitanud põhikooli ja gümnaasiumi osade lahutamine. «Leian, et alustada tuleb nn pilootprojektiga ühe maakonna põhiselt.»

Tema ettepaneku järgi võiks minister võtta omal valikul ühe maakonna ning teha tänaste parameetrite järgi – piirmääradega miinimum 120 õpilast gümnaasiumis ja 2 paralleelklassi, arvestades õpilaste arvu vähenemist, õpilasrännet jms – konkreetse plaani, kuidas ühes maakonnas see reform ellu viiakse.

«Leian, et täna on olemas piisav info, et välja arvutada reformi maksumus vähemalt ühe maakonna lõikes,» kirjutas Luik.

«Olemas on ka ettekujutus sellest, millised koolid ei ole elujõulised. See annab meile ka ettekujutuse sellest, mitu kooli tuleks sulgeda, mida juurde ehitada ning palju see maksma läheb. Seejuures tuleb kindlasti kaasata ka kohalikke omavalitsusi, koolijuhte ja ka omavalitsusliite.»

«Kui meil on olemas ettekujutus rahalisest maksumusest ning praktiline terviklahendus ühe maakonna näol, siis on võimalik asjaga kiirelt ühele poole jõuda,» uskus riigikogu liige.

Toimetas Merike Tamm

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga