Presidendist ja valimiste ühitamisest

Tänasel Reformierakonna juhatuse koosolekul arutasime kolme teemat- Eesti Energia IPO, järgmised Vabariigi Presidendi valimised ning valimisreform.
Leidsime, et tänases seisus on Toomas H. Ilves meile sobiv ja aktsepteeritav kandidaat ka järgmiseks presidendi perioodiks. Vt lisaks allolevat pressiteadet.

Valimisreformi osas, mis puudutab kohalike ja riigikogu valimiste ühitamist, otsustasime moodustada meiepoolse delegatsiooni, kuhu kuuluvad Rain Rosimannus ja Väino Linde. Vt lisaks allolevat pressiteadet.

Ansip: Reformierakond toetab 2011 presidendivalimistel Ilvest
 
Täna kogunenud Reformierakonna juhatus otsustas, et erakond toetab 2011. a sügisel toimuvatel presidendivalimistel Toomas Hendrik Ilvest.
 
„Reformierakonna hinnangul on president Toomas Hendrik Ilves olnud Eestile maailmas säravaks eestkõnelejaks ja ta on jätkuvalt parim riigipea, keda Eesti riigis täna leida,“ ütles erakonna esimees ja peaminister Andrus Ansip.
 
„Kui president Ilves otsustab kandideerida ka teiseks ametiajaks, siis võib ta Reformierakonna toetusega kindlalt arvestada,“ kinnitas Ansip.
 
Peaminister Ansipi sõnul hindab ta Ilvese juures eriti tema selgroogu demokraatia, õigusriigi, solidaarsuse ja kodanikuühiskonna kaitsmisel ning populismi ja autoritaarsuse vastu astumisel – olgu Eestis või maailmas laiemalt. „Nende väärtuste eest seismist ootame president Ilveselt ka teisel ametiajal,“ lausus Ansip.
 
„Ilves on Eesti jaoks suur väärtus. Aga ta on ka rahvusvaheliselt ülioluline ja järjekindel sõnumitooja väärtuste maailmast,“ lisas Ansip.

Reformierakond alustab konsultatsioone valimisreformi algatamiseksTäna kogunenud Reformierakonna juhatus moodustas delegatsiooni, et alustada konsultatsioone ekspertide ja Riigikogus esindatud poliitiliste jõududega, et leida toetust valimisreformile, mille tulemusena toimuksid Riigikogu ja kohaliku omavalitsuse volikogu valimised edaspidi ühel ja samal päeval.
 
Reformierakond tegi ettepaneku muuta põhiseadust ning sätestada, et alates 2015. aastast toimuvad riigikogu ja kohaliku volikogu valimised iga nelja aasta tagant ühel ja samal päeval, märtsikuu esimesel pühapäeval. See eeldab eelmisel sügisel valitud kohalike omavalitsuste volikogude volituste pikendamist pooleteise aasta võrra, kuni 2015. aasta märtsini.

Valimisreformi ettevalmistava delegatsiooni liikmeteks nimetas Reformierakonna juhatus erakonna volikogu esimehe Rain Rosimannuse ja Riigikogu põhiseaduskomisjoni esimehe Väino Linde. 
 
Delegatsiooni liikme Rain Rosimannuse sõnul annaks valimisreform valitsustele oluliselt suurema võimaluse oma programmide teostamiseks ja suurendaks tõenäosust koosmeele otsimiseks poliitiliste otsuste tegemisel.
 
„Valimistevabad aastad oleksid kindlasti palju väiksema lehmakauplemise ja poriloopimise aastad – seega jääb rohkem aega põhiliste edasiviivate otsuste tegemiseks ja elluviimiseks,“ sõnas Rosimannus.
 
Reformierakonna ettepanek on muuta põhiseadust kiireloomulisena ja alustada sellega veel sel kevadhooajal, et muudatused saaksid jõustuda veel enne selle Riigikogu volituste lõppu.
 
„Valimisreformile ühiskonnas laiema toetuse leidmiseks peame oluliseks pidada konsultatsioone lisaks parlamendierakondadele ka erinevate ekspertidega, kuigi kokkuvõttes on see muidugi parlamendi otsus. Riigikogul läheb kiireks. Aga kui üldine meelsus valimisreformi osas on soodne, on reform ise kiiresti teostatav,“ sõnas Rosimannus.

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga