Parlamendioravad Läänemaal

28.-29. veebruaril külastasime riigikogu Reformierakonna fraktsiooniga Läänemaad, et saada maakonnast läbi otsekontakti kohalike inimestega parem ülevaade ning muuta läänlaste elu veelgi paremaks.

Fraktsiooni külaskäik andis positiivse tõuke meie erakonnakaaslastele piirkondades, kuid samas teistelegi Läänemaa inimestele, kes meie saadikutega kohtusid. Julgen seda väita, kuna olen saanud inimestelt positiivset tagasisidet.

Fraktsioon sai üsna hea ülevaate Läänemaa hetkeolukorrast, olulisematest muredest ja rõõmudest ning tulevikuväljavaadetest, mis aitab ka edaspidi muuta Läänemaa inimeste elu paremaks ning tuua olulisi investeeringuid meie maakonda. Piirkonnajuhtide ülevaated erakonna tegemistest kohtadel ning plaanidest 2009. aasta kohalikeks valimisteks pakkusid meie saadikutele suurt huvi ja uudset infot. Kohtusime ka värske Lääne maavanema Neeme Suurega, kes tegi presentatsiooni Läänemaast ning andis ülevaate Läänemaa tulevikunägemustest.


Reformierakonna fraktsioon Läänemaal Karukoopas õhtusööki söömas

Jagasime saadikud 6 gruppi olulisemate valdkondade lõikes. Riigikogu liikmed Ene Kaups, Leino Mägi ja Väino Linde olid sotsiaalministri nõuniku Reimo Nebokati juhtimisel sotsiaalgrupis ning külastasid Koluvere ja Lihula hooldekodusid, Haapsalu väikelastekodu ja taastusravihaiglat. Tõdeti, et kohtadel on tehtud tubli tööd hoolealuste elu paremaks ja mugavamaks muutmiseks. Samas tõdeti ka seda, et ega olukord veel kõige roosilisem ole. Nii näiteks on hooldajate palgad ebainimlikult väikesed. Haapsalu väikelastekodus on tehtud samuti head tööd. Peagi avatav uus 14 kohaga noortekodu senise väikelastekodu tagahoovis loob ka täisealiseks saanud puuetega noortele võimalused oma eluga edasi minna, vältimaks paigutamist vanadekodusse. Haapsalu Neuroloogiline Rehabilitatsioonikeskus kui ainuke sellelaadne Eestis, on abiks kõigile eestlastele, kes mingil põhjusel on abivajajate hulka sattunud.

Minu juhitud haridus ja kultuurivaldkonna gruppi kuulunud Helmer Jõgi ja Peep Aru külastasid Uuemõisa ja Haapsalu linna algkoole, Wiedemanni Gümnaasiumit ning Haapsalu Kultuurikeskust. Mõlemad algkoolid vajavad õppetingimuste parandamiseks üsna suuri investeeringuid. Haapsalu Linna Algkooli personal oli rõõmus selle üle, et peagi saavad sealsed lapsed mängida juba uuel mänguväljakul, mille ehitamiseks tõi Reformierakond Haapsalule 1,1 miljonit krooni riigieelarve vahendeid. Wiedemanni gümnaasium vajab samuti rekonstrueerimisprojekti elluviimiseks investeeringuid ca 60 miljoni krooni väärtuses. Läänemaa investeeringuobjekt number üks, Haapsalu Kultuurikeskus aga veelgi enam, ca 80 miljonit krooni. Iseasi on see, kas kultuurikeskust peab eelistama haridusele. Kui meil ei ole haritud inimesi, siis ilmselt ei ole ju ka kellelegi kultuurielamusi pakkuda. See on aga praeguse linnavõimu valikute küsimus.

Jürgen Ligi, Keit Pentus ja Urmas klaas külastasid majandusgrupiga ettevõtja Kalev Kallemetsa juhtimisel Nõval asuvat Resvoki mööblitehast, Haapsalu Uksetehast ning Nurme vabrikut. Samuti vaadati üle tulevase Läänemaa värava asukoht Ristil ning tõdeti, et Nõva tee vajab kiiremas korras korralikku mustkatet. Nõva inimeste elukeskkonna arendamiseks tõime 2008. aasta riigieelarvest ligi veerand miljonit krooni Variku külaplatsi ehitamiseks. Nurme vabrik ja uksetehas jätsid saadikutele hea mulje kui tõeliselt kvaliteetset toodangut pakkuvad ja paljudele inimestele tööd andvad kohalikud ettevõtted.

Maaelu ja põllumajandusgruppi kuulunud parlamendisaadikud Igor Gräzin ja Erik Salumäe külastasid erakonna maakonnaorganisatsiooni juhi Marek Topperi eestvedamisel Reinu ja Einari OÜ-d, Liivi külaseltsi, Martna viljakasvatust ning heaolusigalat nimega Linnamäe Peekon. Huvitaval kombel tõstatus teravaks probleemiks ettevõtluse asemel hoopis kehvas seisus kohalikud teed, mis takistavad suuresti inimeste liikumist, seega kaudselt nii ettevõtlust kui ka näiteks hariduse omandamist. Kehvade teeolude tõttu ei ole bussifirmad nõus nendel teedel liiklema, mistõttu on raskendatud nt Martna põhikooli lõpetanud lastel käia koolis Kullamaal. Niisamuti ei pääse ka nt Liivi inimesed Kullamaale. Kuid küll me teedeni ka jõuame. Reformierakonna toel oleme seni toonud riigieelarvest üle poole miljoni krooni, et ehitada Kullamaa kooli- ja lasteaialastele uued mänguväljakud.

Olulisemate spordiobjektidega tutvusid riigikogulasest tipptreener Jaak Salumets ja Imre Sooäär endise kergejõustikutreeneri Peeter Kallase juhtimisel. Käidi Lihula staadionil, vaadati Risti spordihoonet ja rajatavat staadioniplatsi, millele saime tänu Reformierakonnale 700 000 krooni investeeringuraha, Palivere spordikeskust, sõna otseses mõttes keldrit, kus Eesti meistritest Martna maadluspoisid trenni teevad ning Haapsalu spordihoonet, millesse oleme investeerinud ligi poolteist miljonit krooni. Peamiseks jututeemaks Haapsallu rajatav universaalspordihall. Loe universaalse spordihalli vajalikkusest aadressil: http://www.lauriluik.ee/lauri-luik/blogi/712/universaalse-spordihalli-vajalikkusest

Keskkonna ja turismi gruppi kuulunud keskkonnakomisjoni liikmed Rain Rosimannus ja Kalle Palling käisid Läänemaa arendusjuht Tõnu Parbuse eestvedamisel Piirsalu metskonnas uut tulekahju seiresüsteemi vaatamas, Haapsalu Veevärgis Matsalu vesikonna projektiga tutvumas, Ragn Sellsi jäätmejaama kaemas ning Haapsalu linnust kui linna üht suuremat turismimagnetit külastamas. Seiresüsteem, mis aitab tulekahjusid avastada juba eos, jättis saadikutele väga hea mulje. Matsalu vesikonna vee- ja kanalisatsiooniprojekti märgatav kallinemine on valmistanud kohalikele päris korralikku peavalu. Kiideti ka hästitoimivat Ragn Sellsi opereeritavat jäätmejaama. 


Fraktsiooni nõunik Karin Kalda jahipüssist kettaid laskmas

Peale pikka päeva Läänemaal kogunesime ühisele lõunasöögile Haapsalu Promenaadi hotelli, kus täitsime tühjad kõhud, võtsime visiidi kokku, kus kõik grupid tegid ülevaated nähtust ja kuuldust ning andsime intervjuu maakonnalehele Lääne Elule.

Riigikogu Reformierakonna fraktsioonil on traditsioon käia iga kuu ühes maakonnas, et olla kursis kohalikes omavalitsustes toimuvaga. Eesmärk on suhelda vahetult kohalike elanikega ning olla nende murede ja rõõmude keskel, et sealset elu paremini tunnetada. Oleme võtnud eesmärgiks selle Riigikogu koosseisu tööperioodi jooksul Eestile vähemalt üks ring peale teha, ilmselt jõuame isegi kaks.

Ringreisi Riigikogu liikmetele aitasid korraldada arendusjuht Tõnu Parbus, maakonnaorganisatsiooni esimees Marek Topper, Reimo Nebokat, Kalev Kallemets ja Peeter Kallas. Tänud teile! Suured tänud ka kõigile teistele- piirkonnajuhtidele ja abilistele. Usun, et saime üsna kenasti hakkama.
Enne Läänemaad on fraktsioon külastanud Jõgevamaad, Põlvamaad, Ida-Virumaad ja Pärnumaad.

Lauri Luik

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga