Lauri Luik: Kõik spordis osalejad peavad mängima ausalt

Riigikogu kultuurikomisjoni liige, värskelt loodud spordi- ja liikumisrühma juht Lauri Luik ütleb, et sporti reguleerivate dokumentide sisu on mahukas, kuid üldine iva lihtne – kõik spordis osalejad on kohustatud mängima ausalt.

Intervjuu ETV-le. Lauri Luik

“Dopinguvastase võitluse reeglid on väga mitmes seadusaktis reguleeritud nii rahvusvaheliselt kui Eesti piires,” sõnas Luik ja lisas, et ettekirjutused kehtivad allakirjutanud riikide kõikidele alaliitudele ja sportlastele.

Riigikogu võttis Eestis Spordiseaduse vastu 1998. aastal ja 2006.aastal jõustus täiendatud Spordiseadus. WADA koodeksile suurema mõju andva UNESCO konventsiooni on kinnitanud 156 riiki. Kohalikul tasandil reguleerib Eestis dopinguvastast võitlust Spordiseadus ning Karistuseadustik.

Spordiseaduse paragrahv 11 ütleb, et sportlane ja tema treener peavad tundma ja järgima dopinguvastaseid reegleid, mis on rahvusvahelises konvensioonis kirjas. Teiseks ütleb spordiseaduse paragrahv 11, et sportlane, kes on dopingu tarvitamisega vahele jäänud või hoidunud proovidest, jääb ilma õigusest saada riigipoolsetelt institutsioonidelt toetusi ja stipendiume sellel võistluse ja keeluperioodil, mis tal on rahvusvahelise alaliidu poolt määratud.

Karistusseadustiku paragrahv 195 ütleb seda, et ravimi, mida manustatakse dopingu eesmärgil, välja kirjutamine, selle tarvitamisele kallutamine või andmine sportlasele on karistatav rahatrahviga.

2007. aastast tegutseb Eesti Antidopingu juhina, kaugushüppe Eesti kõigi aegade viienda tulemuse omanik Kristel Berendsen, kelle sõnul mõjutas masu ka dopinguproovide arvu.

“Alguses oli kuni 2008-nda aastani tõusvas joones, tegime 200 proovi Pekingi olümpiaastal aga siis väike majanduslangus ja riigi ja olümpiatoetused natuke väiksemad, et kukkusime tagasi sinna 150 piirile. Selleks aastaks on prognoos uuesti 200-kanti jõuda,” rääkis Berendsen dopinguproovide võtmisest Eestis.

Viimase aja keskmine näitaja on Berendseni sõnul neli patustajat aastas, kelle proov on olnud kas positiivne või kes on keeldunud dopinguproovist. Dopingukontrolle on Eestis üle kümne ning Eesti Antidopingult tellivad proove rahvuslikud alaliidud, rahvusvahelised alaliidud või ROK koostöös WADA-ga.

ERR SPORT/ETV SPORT

VAATA KA VIDEOT SIIT!

Loe ka siit:
Riigikogus moodustati Spordi toetusrühm
http://www.lauriluik.ee/riigikogus-moodustati-spordi-ja-liikumisharrastuse-toetusruhm/

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga