Kodanike riik

Ilmunud 27. nov Lääne Elus
Sel aastal tähistame Eesti Vabariigi 90. juubelit, mille juhtlauseks oleme valinud mõtte: “Ühiselt ehitatud riik”. Eestimaa, see on inimesed, kes siin elavad ja väärtusi loovad. Ei ole riiki ilma inimesteta. Igale riigile on ääretult tähtis ettevõtlik, aktiivne ja väärtusi loov kodanik.

Tehes head loome väärtusi

Kõik hea, mida inimesed päevast päeva korda saadavad, on väärtus, toetuskivi meie ühiselt ehitatavale kindlusele, Eestile. Mida iganes me teeme, teinekord isegi endile märkamata, mõjutab meid ümbritsevat. Ole sa kas luuletaja, ehitaja, koristaja, riigijuht või ettevõtja, sinu väikestest ja suurtest tegudest valmib ja areneb vaikselt meie kodanike riik. Olgu selleks heaks teoks kukkujale käe ulatamine, talvel metsloomadele söögi viimine, sõbraga kohtumine, maas vedeleva kommipaberi prügikasti viskamine, emale helistamine või lihtsalt hoolimine ja headus.

Kahjuks on maailmas väga palju ka destruktiivsust. Nii näiteks on lammutava iseloomuga negatiivsus ja pidev virisemine, valetamine, halvustamine ning pahatahtlikkus laiemas mõttes.

Soovin, et need, kes kohati kalduvad liialt negatiivseks, kritiseerides teisi, näiteks riigivõimu, meenutaksid endile, et nii me mitte ei ehita, vaid lammutame. Ärgem unustagem, et riik, see olemegi meie, kodanikud.

Hoolivus ja head sõnad loovad väärtust. Ärme unustame hoolivust meid ümbritsevate inimeste suhtes. Olgu nendeks kasvõi Oru Pearu, riigijuhid või endine abikaasa. Isegi vastaserakonna liikmed on inimesed, kellest maksab hoolida.

Vaba kodanik ja vaba ühiskond

Üksikisiku vabadus on vast üks olulisemaid märksõnasid, kui rääkida vabast kodanikuühiskonnast.
Vabad kodanikud saavutavad oma eesmärke ja kaitsevad huve omavahelises avatud koostöös. Nad loovad ühiskonna toimimiseks kodanikeühendusi, ettevõtteid, seltsinguid ja ühinguid, mis suudavad riigi sekkumiseta lahendada suure osa meie ühiskonnaelu küsimusi, luues väärtust.

Riik peab täitma seejuures olulist rolli inimeste omandi, vabaduse ja rahu kaitsmisel, olles vajalik eesti rahvuse ja kultuuri säilitamiseks ning arendamiseks.

Oluline on isikutele tagada isikuvabadused ja inimõigused. Riik, kuid ka kodanikud peavad tegema kõik endist sõltuva, et iga inimene tunneks ennast Eestis hästi, hooliks sellest ja saadaks ühiskonna heaks midagi head korda.

Eestimaa ei saa kunagi päris valmis, seetõttu on oluline alati edasi püüelda. Ärme oota, et mingi müstiline asi nimega riik meie eest kõik ära teeks. Meie, kodanikud, oleme need, kes peavad seda riiki ehitama.

Katsume mõelda positiivselt, teha iga päev vähemalt ühe heateo, käia valimas, soovi korral kandideerida valimistel, osaleda aktiivselt kohalikus seltsielus, luua väärtusi. Vaid nii suudame üheskoos ehitada Eesti riiki.

Soovin meile julgust olla kodanik ning elada kui kodanik, ja nii iga päev.

Lauri Luik
Riigikogu kultuurikomisjoni liige

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga