Arvamus Haapsalu üldplaneeringu ümber käivast

Viimasel Haapsalu Linnavolikogu istungil oli päevakorras Haapsalu linna üldplaneeringu vastuvõtmine. Nagu oluliste otsuste puhul ikka, eelnes ka seekord hääletusele üsna aktiivne arutelu. Pean siinkohal oluliseks veidikene kommenteerida tol päeval volikogus toimunut.

Üldiselt võib öelda, et Haapsalu üldplaneeringu puhul on tegu hea ja olulise dokumendiga. Kuid vaatamata dokumendi olulisusele, peab igal juhul seadma esikohale linnakodanike heaolu. Kahjuks otsustas võimukoalitsioon seekord kõrgemale kohale seada paberi.

Jutt käib ühest väikesest, kuid väga olulisest üldplaneeringu punktist- Endla – Kreutzwaldi tänava ümbruse puitasumist. Täpsemalt Kreutzwaldi tänava vana teenindusmaja õuele jäävast krundist. Äsja kinnitatud üldplaneering annab nüüd kinnisvaraarendajale vabad käed ehitada sinna miljööväärtusliku madala puitarhitektuuriga piirkonda kolmekorruselised kivimajad.

Olen kindel, et meile kõigile on oluline see, kuidas meie kodulinnal Haapsalul ja siin elavatel  inimestel läheb. Mis saaks linnavolikogu jaoks olla tähtsam, kui linnakodanike heaolu? Sellest ajendatuna tegime linnavalitsusele ettepaneku sellisel kujul üldplaneeringut mitte kinnitada.

Linnavalitsuse jutt, et antud kinnistule rajatav uusehitis võib olla kuni kolme korruseline ning et seega ei pruugi sinna üldse kolme korrust tulla on sama väheusutav, kui see, et Tallinn-Tartu maanteel kuni 90 km kiirusepiirangu alas ei pruugita nii kiiresti sõita.

Antud kinnistu puhul tehti miskipärast kummaline erand ning muudeti miljööväärtuslikule alale kehtestatud ehitiste kõrguspiiranguid, mis muidu ei ületa kahte korrust. Mulle tundub see kahtlane. Kas tõesti kaalub meie linnakodanike soovi säilitada Haapsalule omane miljööväärtuslik puitarhitektuur, üles mõni kinnisvaraarendaja Tallinnast, kel silme ees terendavad vaid eurod? Loodan südamest, et mitte.

Naaberkruntide elanikud on allkirjastanud oma seisukohad, millega väljendavad selget rahulolematust planeeritava kolmekorruselise hoonestuse vastu. Kuid linnavalitus ning selle kontrolli all olev volikogu koalitsioon võttis kätte ja tegi risti vastupidi. Nüüd võib arendaja panna sinna piirkonda kahekordsete puumajade vahele püsti kolmekordsed kivimajad, mis antud piirkonna eripäraga ja inimeste meelsusega kohe kindlasti ei harmoneeru. Tekib küsimus, et kelle heaks meie linnavalitus siis tegutseb? Kas linnakodanike või kinnisvaraarendaja? Vastuseid ei pea ilmselt kaugelt otsima.

Siinkohal kangastub mulle silme ette üks ilus sinine reklaam, mis väidab, et õnn ei ole rahas, kuid antud juhul jääb mulje, et just raha on see, mis siin kellegi õnne või õnnetuse dikteerib. Nukraks teeb.

Mul ei ole mitte midagi kõrghoonete vastu. Minu arvates on väga hea, kui kinnisvara ja arhitektuur arenevad, see on loomulik. Kuid fakt on see, et miljööväärtuslikku piirkonda kõrghooned lihtsalt ei sobi. Eelkõige seetõttu, et kõrge maja naabruses elavad majaomanikud kaotavad privaatsuse oma hoovile ning teiseks on see juba välimuselt inetu.  Samahästi võiksime panna õhtusele vastuvõtule selga fraki ja jalga tennised.

Linnavalitsuse esindaja väitis kõnepuldist, et meie võitlus linnakodanike heaolu nimel on ettevalmistus Riigikogu valimisteks. Linnavalitsuse liige ei tohiks sedasi küll sõnu pruukida. Me oleme volikokku valitud linnakodanike poolt ja nende huve esindama. Minu arvates on see loomulik ja ainuõige, et kodanike eest ka seisame. Pealegi on linna üldplaneering ikka kohaliku omavalitsuse pädevus ja Riigikogul on sellega väga vähe pistmist.

Minu arvates oli üldplaneeringu vastuvõtmine sellisel kujul Kreutzwaldi ning Kalevi tänava jt selle ümbruskonna inimestele näkku sülitamine. Seepärast olingi ühes fraktsioonikaaslastega seda meelt, et kõigepealt peaks üritama ikka linnaelanikega kompromissi saavutada ja probleemid lahendada ning alles seejärel see tähtis dokument lukku lüüa. Paraku tehti aga asi suhteliselt jõuliselt ära.

Minul ei olnud südant linnakodanike ootusi petta. Seetõttu tegutsesin ka oma südametunnistusele vastavalt. Palun vabandust linnavalitsuse ees, kui seadsin ohtu ülikiirelt kinnitamist vajava üldplaneeringu vastuvõtmise, mida meil siiani ei eksisteerinud üle 20 aasta.

Ega siis muud, kui peame linnakodanikega asuma seisma selle eest, et mingi aeg volikokku tuleva detailplaneeringu lahend saaks meid kõiki rahuldav. Kõik ei ole veel kadunud. Selle ala detailplaneeringu kinnitamisel saab kolmekordsete hoonete kerkimise ära hoida. Nagu koalitsioonierakondade esindajad ja linnajuhid istungil kinnitasid, kui kasvõi üks sealseist naabreist on kolmekordse elamu vastu, siis seda sinna rajada ka ei saa.

Loodan, et suutsime vähemalt oma opositsiooniliku sekkumisega näidata linnavalitsusele kätte mõned kitsaskohad ning paika panna prioriteedid- inimene ennekõike.

Lauri Luik
Haapsalu Linnavolikogu
Reformierakonna fraktsiooni
esimees

www.lauriluik.ee

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga