Peame leidma lisaraha vene keelt kõnelevate õpetajate koolitamiseks või uute leidmiseks

Venekeelsete koolide erakoolideks muutmise katse pole pelgalt tänasest üldisest hariduskorraldusest möödahiilimine, vaid kuritegu nende vene keelt kõnelevate noorte vastu, kes peavad edasises elus eesti keelega hakkama saama. Meie ühine siht peab olema kõigi noorte võimalikult hea ettevalmistus edaspidiseks eluks.

Ei tohiks olla ju kellelegi üllatus, et järgmisest aastast peab gümnaasiumiastmes vähemalt 60 protsenti õppest toimuma meie rahvuskeeles. Ja seda mitte kiusu või karistuse pärast, vaid seetõttu, et ka vene keeles kõnelevatele noortele tagada tulevikus parem elu. See pole eilne otsus, sellest on räägitud juba 90. aastatest.

Kuidas ikkagi saab nii olla, et Eesti õpetajal on raskusi eesti keeles õpetamisega?

Kuna see siiski on reaalne probleem, tuleb haridusministeeriumil leida vahendid nende õpetajate koolitamiseks, kel täna eesti keelega raskusi. Aastaga riigikeele selgekssaamine ei tohiks õpetajale olla üle jõu käiv ettevõtmine. Mina käin näiteks vene keele kursustel, et oma keeleoskust värskendada. Kuigi ma ei ela venekeelses keskkonnas, areneb keeleoskus üsna hästi.

Kui tarvis, peab riik leidma täiendavad vahendid, et vastava kompetentsiga õpetajad leitaks ning ka motiveeritud saaks. Lisaraha selleks on küll juba täna, kuid kui ikka on probleeme, siis tuleb motivaatoreid suurendada. Öelda, et me ei suuda riigikeeles õpetada, on küll lihtne, kuid aktsepteerimatu. Noored ei ole selles süüdi.

Haapsalus on juba aastaid venekeelne Nikolai kool. Gümnaasiumiaste suleti aastate eest laste vähesuse tõttu. Nüüd lähevad noored peale 9. klassi eestikeelsetesse koolidesse. Tänu keelekümblusprogrammile põhikoolis on noortel ettevalmistus gümnaasiumis riigikeeles õppimiseks. Tõsi, mõnel on esialgu veidi raskusi, kuid keeleteadmised tulevad eestikeelses keskkonnas noorel inimesel kärmelt. Ülikool ei ole kindlasti enam see koht, kus keelealast järeleaitamist erialaainete arvelt tegema peaks.

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga