Vastused vastamata küsimustele

Tegemised 26.o1-15.o2.2oo9
Möödunud nädalad kulgesid riigieelarve tõsiste kärbete tegemise lainel. Kõik tehtud otsused olid valusad, kuid me peame aru saama, et tänase majanduse seisukorda arvestades eluliselt olulised.


Kärbe. Foto: www.istockphoto.com

Kokku oli tarvis kärpida üle 8 mld krooni. Valitsus sai sellega hakkama. Lisaeelarve eelnõu kohaselt säilib vanemahüvitise maksmise süsteem. Tõusevad pensionid (5%), võrreldes 2008. aastaga suurenevad ka õpetajate palgad 4%. Kärpeid tehti avaliku sektori tegevuskuludelt, riigikaitsekulutustelt, omavalitsuste tulubaasilt ja laenuvõtmise piiramiselt, teehoiult ning haiguspäevade hüvitamiselt. Negatiivne lisaeelarve on Riigikogus arutlusel juba lähipäevil.

Riigikogu kultuurikomisjonis on menetlusel uus Põhikooli- ja Gümnaasiumiseadus, mille üheks olulisemaks muudatuseks on põhikooli ja gümnaasiumi lahutamine. Kuna tegu on sisuliselt uue seadusega, siis oleme plaaninud fraktsioonis rea arutelusid antud teemal. Selle eelnõuga tegeledes oleme täheldanud mitmeid kitsaskohti. Üheks suuremaks takistuseks tänase eelnõu menetlemisel on see, et puudub ülevaade omavalitsuste valmisolekust ja rahalistest kohustustest (mis puudutab eelkõige põhikooli ja gümnaasiumi osade lahutamist). Arutelud antud teemal kindlasti jätkuvad. Tänases seisus ei ole ma veendunud, et antud eelnõu enne suve seaduseks saab koputatud.

Jaanuarikuisel fraktsiooni väljasõidul Harjumaale külastasime Laitse krossirada, Kadarbiku etanoolitehast, Muuga sadamat, söeterminali, Loo kooli ja täisautomaatset lüpsifarmi Rae vallas. Muuhulgas andsin Maardu Kallavere keskkoolis kodanikuõpetuse tundi, kus rääkisime peaasjalikult hariduspoliitikast.

Jaanuarikuu viimasel päeval osalesin Läänemaa maakondliku organisatsiooni juhatuse koosolekul Paliveres. Peamiseks teemaks  2009. a kohalikud valimised.

Seejärel jagasime Haapsalus linnarahvale päikesepaistelise ilusa ilma puhul erakonna komme. Inimesed olid rahul.


Tulevane Ridala vallanavem naaberlinna rahvale komme jagamas. Foto: erakogu

Pärastlõunal kohtusin Martnas Rõude külaseltsi inimestega, kes olid mind endale külla kutsunud rääkima poliitilisest olukorrast riigis. Vastasin huviliste küsimustele, millele keskerakondlased möödunud nädalasel visiidil vastamata jätsid. Mina olen ikka seda meelt, et inimestega tuleb suhelda ning ka nende küsimustele vastata. 🙂


Kohtumine Rõude külaseltsi liikmetega. Foto: Tõnu Parbus

Rapla Noorte Reformiklubi korraldas veebruari teisel nädalal kohtumise kohalikus kultuurimajas. Koos oli paarkümmend noort aktivisti. Vestlesime hariduspoliitilistel teemadel. Nii uuest Põhikooli- ja Gümnaasiumiseadusest kui ka kõrghariduse rahastamisest.


Rahvakohtumine. Foto: Reimo Nebokat

Veebruarikuu esimesel juhatuse koosolekul ei rääkinud me uuest sotsiaalministri kandidaadist nagu paljud ajakirjanikud arvasid. Teemaks oli hoopis 8 mld krooni suurune kärpekava.

13. reedesel päeval arutelsime Läänemaa spordiaktivistidega kohaliku spordielu arengute üle. Muuhulgas maakonna meistrivõistluste korraldamise ja parima sportlase valimise teemal.

Reede õhtupoolikul kohtusin Põltsamaa Noorte Reformiklubi liikmetega Otepääl Annimatsi kämpingus. Teemaks maailma ja Eesti majanduse olukord ning riigi lisaeelarve.

Lauri Luik
www.lauriluik.ee

 

 

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga