Suur tükk ajab suu lõhki

(Tänases Lääne Elus)
Haapsalu linn on suurte laenudega hammustamas tükki, mida maksumaksjatest linnakodanikud ei pruugi järgnevate aastatega ära seedida.

Linna laenukoormus on tõusmas ohtlikule tasemele, mis võib lähitulevikus (kus maksude laekumine ilmselt jätkab langustrendi) panna Haapsalu edasise arengu tõsiselt proovile.

Rahandusministeerium ei ürita omavalitsuste laenuahvatlusi mitte niisama naljaviluks piirata, vaid teeb seda ikka põhjendatud kaalutlustel. Siinkohal ühtin rahandusministeeriumi spetsialistide arvamusega, et liig agar laenuvõtmine võib tänases seisus osutuda ohtlikuks. Usun, et kellelegi meist ei meeldiks elada linnas, mis on end laenurahast oimetuks õginud ning kõik linna arenguks mõeldud investeeringurahad pankadele laenude tagasimaksmiseks peab suunama. Arvestada tuleb sellega, et ka laenu intressid moodustavad linna kuludest märkimisväärse osa.

Üks mis selge, eurorahad tuleb võimalikult suures mahus ära kasutada ning ehitada on mõistlik siis, kui hinnad all. Teist võimalust meil nende vahendite investeerimiseks ning nii odavalt ehitamiseks enam lähitulevikus ilmselt ei tule. Laenu võtmine europrojektide omafinantseeringu tarvis on põhjendatud ning ratsionaalne, kuid seda ka teatava piirini. Loa laenu võtmiseks eurorahade omafinatseeringu tarvis on rahandusministeerium põhimõtteliselt andnud, kuigi see toimub nn projektipõhiselt. Samas oleks mõistlik kaaluda, ehk saab mõningaid toetusrahasid ka lähitulevikku ajatada, et vähendada laenusurvet.

Ma ei vaidlusta, et tehtud investeeringud ja selle finantseerimiseks võetud laenud on linna arengu huvides. Ilmselt ollakse minuga ühte meelt, et Haapsalu Gümnaasiumi, Pääsupesa lasteaia ja kultuurikeskuse remont on olulised investeeringud. Leian, et promenaadi renoveerimine on Haapsalu kui kuurortlinna arengu seisukohalt võtmetähtsusega investeering. Isegi Karja tänava ehitus (hoolimata linnajuhtide hooletusest tingitud uuestiladumisest), on pigem vajalik. Samas on objekte, mis endiselt karjuvad investeeringute järele. Olgu nendeks siis näiteks Haapsalu Wiedemanni Gümnaasium, linna teed ja tänavad vms. Saan aru, et ahvatlus enne sügist veel mõned kiired rahasüstid teha, on suur. Kuid samas peab arvestama, et üle oma varju me ei hüppa, mitte kuidagi. Nii peaks meid pigem ettevaatlikuks tegema ka täiendava laenu võtmine läbi Haapsalu Veevärgi Tallinna maantee kõnniteede remondiks või mõneks muuks suuremaks investeeringuks. Tänases raskes seisus oleks mõistlik sellega paar aastat oodata. Tark ei torma.

Käesoleva aasta mai lõpu seisuga oli Haapsalu laenukoormus 56,4 miljonit krooni. Kui linna 2008. aasta eelarve tulud olid arvestatud 180 miljonile kroonile, siis käesoleva aasta eelarve tulud kinnitati esialgu mahus 160 miljonit (vähenemine -11,2%). Antud summat kärbiti lisaeelarvega aga veel 12,7 miljoni krooni võrra, mis teeb tänaseks eelarvestatud tuluks 148,9 miljonit krooni (vähenemine võrreldes 2008. aastaga -17%). Eelarves on palju kulusid, mis on suhteliselt rangelt paigas ega ole väga paindlikud kärbete suhtes, ka sellega tuleb arvestada. Samas peab jätkuma võimalike kärpekohtade otsimine linna eelarve kulude poolelt, et saavutada tarvilik eelarve tasakaal.

Maksu- ja tolliameti andmetel on käesoleva aasta viie kuu tulumaksulaekumised  võrreldes  möödunud aastaga vähenenud Haapsalus 12%! Võrrelduna teiste Eesti linnadega juhime edetabelit. Meile järgnevad 11%-se vähenemisega Paide ja Kuressaare ning 9%-ga Pärnu, Narva ja Viljandi. Kui 2008. aasta esimesel viiel kuul laekus tulumaksust 40,6 miljonit krooni, siis käesoleval aastal on vastav number 35,7 miljonit.

Veelgi nukram on seis nii mõneski teises Läänemaa omavalitsuses. Nii näiteks on Lihula (-22%), Nõva (-17%), Hanila (-16%) ja Oru vald (-16%) Eesti 10 suurima hävija seas.

Linn peab teadvustama, et võlg on võõra oma ning seda peab mingist hetkest ka tagasi maksma hakkama. Igasugune laenu võtmine toimub alati tuleviku arvelt. Numbrid näitavad, et lähitulevik ei saa olema kuigi helge. Tänane linnavalitsus peab mõtlema hoolikalt, millisesse olukorda suure laenutüki hammustamine linna tulevased maksumaksjad ja juhid paneb.

Lauri Luik
Riigikogu liige

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga