Obama: “To whom much is given, much shall be required”

Graafik on olnud üpris tihe, pole jõudnud kirjutada. Olen saanud paarilt sõbralt maili, kus nad ütlevad, et viimastel päevadel pole midagi must kuulda olnud ning huvitavat lugemist napib. See on innustav ja tore. Kuna hetkel on vaikne lõunatund, panen mõned read taas üles.

Margie and Chucki maja, milles viibime

Esmaspäev oli veel suhteliselt rahulik. Kuna elame siin koos Tadžiki parlamendisaadikute ja Kõrgõstani ministriga, siis on see tulnud kõvasti kasuks mu vene keele praksisele. Olen praegustel hetkedel ainus venekeelne link USA ja nende riikide vahel. Seega mõnes mõttes nagu ühenduslüli. Mis on hea, vähemalt tundub. Loodan, et ma rahvusvahelisel tasandil oma tõlkega midagi parandamatut kokku ei keera:)

Võtsin igaks juhuks medium cola

Peale värskendavat hommikusörki tutvusime ümbruskonnaga Virginias, kus peatume.  See on umbes 10 miili kaugusel DC keskusest, seega päris naabruses. Pika otsa tarvis võiks sinna koguni joosta. Aga pole seda siiski ette võtnud. Vaatamata ilusale ilmale, mis päikese käes läheneb 20c.

Kohalik pesapalliväljak

Õhtul käisime kinos The Gray-d vaatamas. Omanäoline linateos võitlusest ellujäämise nimel, kahekõnest endaga, kas anda alla või mitte ning võitlusest kuni lõpuni. Soovitan.

Kohustuslik Ameerika auto pilt

Õhtusöögil tadžikkide ja kirgiisidega arutlesime eluolu üle meie riikides ning diplomaatiliselt väljendades arendasime rahvusvahelisi suhteid.

Vietnami sõja mälestusmärk, valus

Teisipäeva õhtul on mul nn C-street dinner, mis tähendab privaatkohtumist USA kongressmenide ja senaatorite ning eri riikide juhtidega. C-street on paralleeltänav Kapotooliumi kongressihoone kõrval, kus mõned senaatorid ja kongressmenid elavad ning iganädalaselt ka kohtuvad. Eesmärk on jätta poliitika kõrvale, rääkida Jumalast, oma elust, perekonnast jne.

Lincoln memorial

Enne õhtust kohtumist jõudsime Migueliga külastada Ameerika ajaloo ja looduse muuseume, mis on täis huvitavaid fakte ja näiteid kaugemast ja lähemast Ameerika minevikust.

A.Lincolni kaabu

Eelajaloolised asukad

Vahepeal tänaval liikudes näen, kuidas politsei sulgeb liikluse ning pikk eskortkolonn juhatab presidendi kaks limusiini, millest esimeses istub Obama, Valgesse Majja.

C-street 133

Jõudsin C-streedile kõige varem ning seega rääkisin majaperenaisega niisama juttu. Kui peagi saabus ca 50 inimest üle kogu maailma. Sh presidente, peaministreid, parlamendi liikmeid, USA senaatoreid ja kongressmene. Vahetame kontakte ja räägime oma igapäevaelust.

Igas suurlinnas on oma Chinatown

Huvitav on fakt, et kui oled kord olnud kas senaator või kongressmen, siis on sul eluaegne pääs kõigisse valitsushoonetesse, ka Valgesse Majja. Nii ma siis tutvun seal aina uute inimestega ja üritan selgeks teha, kuidas on võimalik 23 aastaselt parlamenti saada.

Üks paljudest söögikordadest, international luncheon

Jõuab kätte aeg, mil istume maha ja hakkame õhtustama. Oleme jagatud erinevatesse ruumidesse, kuna maja on tõesti üsna pisike ning meid päris palju. Igaühel on oma lugu. Uganda üks poliitilisi juhte räägib, kuidas ta on veetnud 24 aastat vanglas death rows. Mina räägin loo meie laulvast revolutsioonist. Oli põnev õhtu, palju huvitavaid inimesi ja uusi kontakte.

Märkamatult jõudis kätte neljapäev, päev mille pärast siia tuldud sai- USA National Prayer Breakfast.

President Obama kõnet pidamas

Kui taksoga hotelli ette saabusime, oli kvartal ümber piiratud ning kõik tänavad ümberringi suletud. Politsei kõikjal. Eriteenistuse mehed nähtaval ning enamik nendest nähtamatud (snaiperitega katustel, hotelli erinevates ruumides jne).

Obama, senaator Mark Pryor, asepresident Joe Biden, kirjanik Eric Metaxas jne (allikas: http://www.latimes.com/media/photo/2012-02/222972880-02074044.jpg)

Olime kohal kell 6.15, mis tähendab, et meil on täpselt tund, et jõuda Hiltoni suurde saali istuma. Nagu viimastel aastatel tavaks, on sel korral ca 4000 külalist, sh kongressmenid, senaatorid, presidendid, (pea)ministrid, parlamentide liikmed jt külalised.

Juhin tähelepanu eriteenistuse inimestele uste juures

Selle palvushommikusöögi eesmärk on tuua maailma eri riikide poliitikud ja juhid kokku, ühendada neid, näidata, et vaatamate poliitiliste liidrite suurele mõjuvõimule on kuskil midagi palju võimsamat, mis meid juhib ja millesse usume. Tavapärane on, et ühe laua taga istuvad nii juhtivad jõud kui ka opositsionäärid. Ja nii juba viimased 60 aastat, alates president Eisenhowerist.

Palvushommikusööki juhtisid kaks senaatorit- üks vabariiklane, teine demokraat, nagu tavaks. Alabama senaator Jeff Sessions ja Arkansase senaator Mark Pryor. Kes on ühel sellisel osalenud, see teab, kui palju on nt USA riigijuhtimine seotud religiooni ja Jumalaga.

Peale kohtumist kongressmeni Randy Hultgreniga

Saalis on sagimine, inimesed söövad, kuna algus on tehtud ja sissejuhatavad palved loetud. Peagi kõlab kõlaritesse üle saali “Ladies and gentlemen, please stand, the President of the United States…” Signatuur hakkab mängima ning sisse astuvad president Obama ja esimene leedi.

Kapitooliumi peahoone fuajees

Sööme üheskoos ning järgemööda hakkavad tulema kõned- senaatorid, kongressmenid, kirjanik Eric Metaxas jt. Vahepalaks laulab 11 a imelaps Jackie Evancho- tüdruk, kelle hääl kõlab kui täiskasvanud naisel, imeline.

Kapitooliumikupli all

Pole just väga tihti tavaks, et avalikel üritustel käivad koos USA president ja asepresident. Kuid ÜRO assamblee järgi maailma suuruselt teisel poliitiliste liidrite kogunemisel, palvushommikusöögil, on see just nii. Lauas on nii Obama kui Biden.

Kuppel alt vaadates, 19. saj!

Kõned on huvitavad. Kõik käsitlevad Jumalat ja usku, millesse on poogitud ka pisut oma valdkonda. Obama alustas oma kõne väga inimlikult, rääkides, kuidas ta iga hommikut alustab palvuse ja piiblilugemisega, mõtisklusega, tuues paralleele usu ja poliitika vahel, mainides maailma majanduskriisi ja raskeid valikuid, mis ees, usku, mis meid ühendab ja jõudu annab. Presidendi kõne on hea. Seda kuulatakse, sest see on presidendi kõne ning ka seetõttu, et see tuleb tal südamest. Ta tõesti rääkis südamest, lõpetades oma kõne sõnadega: “I have fallen on my knees with great regularity since that moment — asking God for guidance not just in my personal life and my Christian walk, but in the life of this nation and in the values that hold us together and keep us strong. I know that He will guide us. He always has, and He always will. And I pray his richest blessings on each of you in the days ahead.”

Legendide keskel

Hommikusöök on kestnud ca poolteist tundi. Ametlik algus oli 7.30. See poolteist tundi on olnud täidetud kõnedega Jumalast ja usust, pisut poliitikast, piiblitekstidest ja palvetest, ka huumorist. Aeg läheb kiirelt.

Kongressmen Dick Swet

Senaatorid võtavad hommikusöögi kokku ning lõpupalve ütleb ameerikajalgpallur Griffin. Ta alustab naljaga, öeldes, et see on ta elu pikim hommikusöök ning kõik tema ees olevad topsid (apelsinimahl ja vesi) on tühjad ning peagi peab vetsu minema. Kutsub presidenti duellile kossu mängima ja lubab, et ta üle tema pealt ei pane 🙂 Griffin lõpetab palvega.

Üks kongressi ruumidest, kus saab vaikselt maailmaasju arutada

Sügav ja läbilõikav meeshääl ütleb mikrofoni: “Please be seated until the President has left the building.”

Niipea kui lahkub president, võetakse kõnepuldi eest ka kaasa USA vapp, mis liigub presidendiga ühes.

Selliseid võlvkoridore on Kapitooliumis palju

Väljapääsud avatakse ning eriteenistuse inimesed on ühtäkki kadunud nagu tina tuhka. Palvushommikusöögilised tänavad teineteist, vahetavad visiitkaarte, soovivad Jumala rahu ning lähevad oma teed.

Kohtumine Tony Halliga

Päev on täis kohtumisi erinevate poliitiliste liidritega. Lõunasöök paarile tuhandele inimesele, mis samuti täidetud kõnede ja oma sõnumitega. Peale lõunat läksime Kapitooliumisse, et kohtuda kongressmeni Randy Hultgreniga.

Sammassaal, mis toestab Kapitooliumi peahoonet

Järgneb ühine õhtusöök senaatorite ja riigijuhtidega, closing dinner. Kohad on jagatud rotatsiooni alusel ning seega on igal kohtumisel uued põnevad inimesed ja kontaktid. Igasse lauda on üritatud panna ka mõni kongressmen või senaator.

Peale kohtumist läheme taas tagasi Kapitooliumisse, kus endine kongressmen Dick Swet teeb meile privaattuuri öises kongressihoones. Üpris unikaalne kogemus.

Kogu rahvusvaheline pere koos

Kapitooliumi hoone (inglise United States Capitol) on hoone, kus käivad koos istungitel nii USA Senat (100 liiget) kui ka Esindajatekoda (435+6 hääleõiguseta liiget). Selles hoones on töökabinet USA asepresidendil, kes juhib Senati ja ka Kongressi (mõlema koja ühisistungi) tööd. Samuti on seal kabinet Enamuse liidril (Majority Leader) ehk isikul, kelle partei saab enamuse Esindajatekojas ning määratakse või valitakse partei poolt Esindajatekoja esimeheks. Hoone on ajaloolise väärtusega ja on kaitse all ajaloomälestiste kaitse seaduse alusel. Kunagi asus seal ka kongressi raamatukogu, mis tänapäeval asub kolmes eraldi hoones Kapitooliumi idaosas. Kapitooliumi hoone on avatud külalistele, kes võivad jälgida avatud istungeid ning tutvuda hoones olevate kunstiväärtustega.

Reedel külastasin ka Eesti saatkonda Washingtonis


Vaikselt jõuab kätte reede. Hommikul kohtume Tadžiki ja Kirgiisi kolleegidega endise kongressmeni ja USA saadikuga ÜRO juures, mr Tony Halliga. Tony räägib oma elust ja kogemustest, usust, väärtustest. Ma saan taas aidata oma Kesk-Aasia kolleege, olles neile abiks tõlkimisel. Aeg lendab linnutiivul ning peagi on käes taas õhtu. Aeg selleks korraks lõpetada.

Eesti saatkonnas

Ja lõpetuseks üks ilus pilt koos võrratu reisikaaslase Migueliga

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga