Mõned vastused IT-küsimustele riigi seisukohast

Detsembri lõpus sain palve kommenteerida seisukohti küsimustes, mis puudutavad vaba tarkvara, kinnise tarkvara reklaami avaõiguslike asutuste veebilehtedel, avatud standardeid, tarkvarapatente ning autorikaitset.

Minu vastused on üleval ka lehel: http://blogs.fsfe.org/repentinus/estonian/2012/01/10/eesti-poliitmaastik-1-vastab-lauri-luik-reformierakonnast-et/

Esimesena vastas palvele Eesti Reformierakond, kes andis meile teada, et nende erakonnal nendes küsimustes veel ametlikke seisukohti pole, ent edastas meile oma Riigikogu fraktsiooni liikme Lauri Luige isiklikud seisukohad. Järgnevalt ongi ära toodud meie küsimused ning härra Lauri Luige vastused. Täname nii Eesti Reformierakonda kui ka Lauri Luike!

1. Vaba tarkvara
1.1) Kas Teie erakond arvab, et riik peaks vaba tarkvara kui kodanikuühiskonna ühe tunnuse arendust toetama?
Vaba tarkvara ideoloogia on mulle vastuvõetav ja ajalugu näitab, et see toimib. Propageerimine on mõistlik, kuid mitte liigne sekkumine vaba turu toimimisse. Seda saab teha ilmselt ka ilma eriliste finantsvahendite kasutamiseta riigi poolt. Kuid samas on oluline usaldada tarbijat ennast, kes teeb oma lõplikud otsused ise.

1.2) Kas Teie erakond arvab, et avalikus sektoris tuleks eelistada vaba tarkvara kinnisele tarkvarale?
Oluline on teenuse (tarkvara) kvaliteet. Kui vabavara suudab tagada parima kvaliteedi, siis loomulikult. Kui ei, siis mitte.

2. Kinnise tarkvara reklaam avaõiguslike asutuste veebilehtedel
2.1) Mida arvab Teie erakond kinnise tarkvara reklaamist avaõiguslike asutuste veebilehekülgedel?
2.2) Kas Teie erakond oleks nõus allkirjastama “Petitsiooni eemaldamaks kinnise tarkvara reklaam avaõiguslike asutuste veebilehtedelt“?
2.3) Kas Teie erakond oleks valmis esitama Riigikogule seaduseelnõu, millega keelustataks kinnise tarkvara reklaam avaõiguslike asutuste veebilehtedel?
Oleneb, millist reklaami täpselt silmas peetakse. Kui nt mõni ülikool (nt TÜ) reklaamib oma lehel mõnd koostööpartnerit, siis ma ei näe selles probleemi. Kindlasti ei ole aga riigiinstitutsioonide ülesanne reklaami vahendada ja selle pealt raha teenida.

3.Avatud standardid
3.1) Kas Teie erakond nõustub avatud standardi definitsiooniga ning peab avatud standardeid vajalikuks?
Avatud standardid, nagu näitab elu, teevad lõppkokkuvõttes tarbija elu lihtsamaks. Ja see on oluline.

3.2) Mida kavatseb Teie erakond ette võtta, et kasutaja ei langeks oma esialgse tarkvara või riistvara valiku tõttu olukorda, kus ta peab kasutama edasi sama tootja tooteid, kuna tootja ei ole avaldanud informatsiooni, kuidas tema failiformaate või protokolle kasutada?
Teavitustöö on siinkohal ääretult tähtis. Sama moodi võib küsida, et mida teha, et vältida inimesi SMS-laenu või mõne telefonimüügifirma lõksu langemast. Ikka teavitamine. Ja kui on probleeme, siis selle tarvis on meil tarbijakaitse. Kuid eelkõige tuleb panustada ennetamisse läbi teavitamise.

4. Tarkvarapatendid
4.1) Kas Teie erakond arvab, et tarkvara peaks olema patenteeritav?
4.1.1) Kui jah, siis miks?
4.1.2) Kui jah, kas siis peaks olema ka matemaatika patenteeritav?
Patente antakse välja kindlate reeglite alusel. Kui nähtakse, et neid reegleid on vaja muuta või kohandada, ootame ettepanekuid valdkonnaspetsialistidelt.

5. Autorikaitse
5.1) Kas Teie erakonna arvates on praegu Eesti autorikaitseseadused liiga karmid, liiga leebed või adekvaatsed?
5.2) Kas Teie erakonna arvates tuleks autoriõiguste ajalist kestust vähendada? Miks?
Autorikaitse ja inimeste põhiõigused peavad leidma internetis adekvaatse kompromissi ja töö selle nimel käib.

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga