Loe värsket intervjuud!

Intervjuu Eesti Teatajale
Milline on Sinu nägemus Haapsalust ning kas see langeb kokku hetkeseisuga?

Minu nägemus on kujundada Haapsalust euroopalik esikuurort, mis on armsaks ja turvaliseks koduks meie inimestele ning atraktiivseks suvepealinnaks turistidele.

Linn on tegelikult arenenud suhteliselt hästi. Eeskujuks on esinduslik linnus, uus staadionikompleks, mitmed ilusad laste mänguväljakud, väike viik jne. Meele teeb rõõmsaks ka see, et Haapsallu on tulnud üksjagu eurorahasid- rannapromenaadi remondiks, kultuurikeskuse renoveerimiseks ja uue universaalse spordihalli kavandamiseks. Siiski ei piisa vaid rahast.

Selleks, et Haapsalu kujuneks Eesti parimaks kuurordiks, on tarvis lisaks investeeringutele ka hingestatust, mis looks kuurordile omase hõngu. Just sellest kuurortlikust hõngust tunnen täna haapsallasena kõige enam puudust. Seetõttu leian, et linnajuhtimine vajab värskendust ning uut hingamist.

Kas Haapsalust on võimalik teha Põhjamaade-Veneetsia?

Jah, minu nägemuses ongi Haapsalu põhjamaade Veneetsia.

Seisan selle eest, et Haapsalu kujuneks euroopalikuks kuurordiks ühes uue promenaadi ja rannamajakeste, kultuurikeskuse, endisaegsete skulptuuride (jääkaru, merilõvi, mikihiir jt), kirevate lillepeenarde ning aktiivse aastaringse kultuuri- ja seltsieluga.

Kohalik majanduskeskkond tuleb ettevõtjatele atraktiivsemaks muuta, et Haapsallu loodaks uusi töökohti.

Tulevase suvepealinna teed ja tänavad peavad olema esinduslikud ja korras.

Tervislike eluviiside ja spordi propageerimine aitavad luua kuurortlinnale vajalikku hõngu. Üheks prioriteediks peab saama tervisespordi arendamine läbi rahvaspordiürituste ning uute spordirajatiste (universaalhall, terviserajad jm) ehitamise.

Miks Sinu arust ei ole praegune linnavalitsus pööranud tähelepanu eelmainitud murekohtadele?

Nagu mainisin, on linn arenenud suhteliselt hästi. Ei ütle midagi halba. Küll aga ei ole linnal viimastel aastatel olnud peremeest. Asjaajamine on kaootiline, linnavalitsus viskleb ühelt küljelt teisele, omamata pikemat visiooni. Rahvast ollakse kaugenenud.

Kuidas tuua investeeringuid Haapsalusse?

Viise on mitmeid. Lähiajal on kõige tähtsam kasutada ära maksimaalses mahus eurorahasid. Leian, et linnavalitsuses peaks olema inimene, kes vaid europrojektidest rahade taotlemisega tegeleb. Tänu Reformierakonnale oleme Läänemaale toonud mitmete miljonite eest investeeringuid. Ka seda joont peab jätkama. Riigiinvesteeringud on olulisel kohal. Kohaliku ettevõtluskeskkonna atraktiivsemaks muutmisel on meil võimalus siia meelitada ka suuremaid ettevõtjaid- tööandjaid.

Milline võiks olla Haapsalu viie aasta pärast, kui tuleb suur juubel?

Meie visioon on arendada Haapsalu põhjamaade Veneetsiaks ning sellega teeme algust juba käesoleva aasta 18. oktoobril. Viie aastaga jõuab palju ning usun, et uueks juubeliks annab linn juba euroopaliku kuurodi mõõdu välja.

Haapsalu peab olema alati ilus, eriti suveperioodil, rääkimata juubeliaastast, mil meil on palju külalisi. Töid (kaevamisi, teeparandusi ning ehitust) tuleb ikka teha, kuid kindlasti peab neid ajastama nii, et kõrgperioodil silmailu ei rikuks. Viimased aastad on kahjuks ajastatud nii, et inimesed suvel Haapsalus ikka mõnd kaevandust või suletud avalikku hoonet näeksid (peatänava remont, promenaad, kinnine kuursaal, kultuurimaja jne).

Mida käegakatsutavat Sa Läänemaal oled suutnud korda saata?

Läänemaale oleme ühes Reformierakonnaga toonud viimase paari aastaga ca 7 miljonit krooni riigiinvesteeringuid. Mõned näited Haapsalust: linna algkooli hoovis on nüüdsest uus suur lastemänguväljak; Haapsalu spordihoone ventilatsioonisüsteem on renoveeritud; sotsiaalmaja hoovi on rajatud lastemänguväljak ning Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumisse ostetud lisainventari. Need on vaid mõned näited kodukanti toodud riigiinvesteeringutest.

Hea meel on selle üle, et Läänemaa on saanud lisaks mitmekümnetesse miljonitesse ulatuvates summades euroinvesteeringuid. Võitleme selle eest, et saaks ka edaspidi. Hasartmängumaksu nõukogu liikmena seisan selle eest, et nii kultuuri- ja spordi kui ka sotsiaal- ning haridusvaldkonna projektid saaksid edaspidigi rahastatud.

Sellele lisandub loomulikult igapäevane seadusloome töö, mille viljad puudutavad ka kohalikke inimesi Läänemaal. Nii näiteks oleme välja töötanud hästitoimiva vanemahüvitise süsteemi (sündivus on märgatavalt tõusnud) ning seisame selle eest, et seda süsteemi ei muudetaks. Lisaks tõstsime pensione ning seisame selle eest, et pensionid vaatamata maailmamajanduse raskele seisule ei väheneks.

Igapäevastest tegemistest ja toimetustest saab kõige parema ülevaate, kui lugeda mu veebilehekülge www.lauriluik.ee . Seal kirjutan iga nädal oma tegemistest riigikogu liikmena

Oled koos erakonnakaaslastega olnud väljas ka peale RK valimisi. Mõtlen kampaaniaüritusi, kus jagate õhupalle, naistele lilli jne. 2007. aasta suvel ei olnud ju valimisi. Miks te seda teete?

Poliitik peab olema inimestele avatud, alati. Seepärast käime olulisematel riiklikel tähtpäevadel jm üritustel väljas inimestega kohtumas, nendega vestlemas, neid kuulamas ning küsimustele vastamas. Ka uusi ideid saamas, näiteks, mida linnas paremaks muuta jms. Lisaks sellele olen alati jaganud oma kontakte, telefoni numbrit ja e-maili aadressi, et inimesed saaksid mulle otse helistada, kui midagi südamel. Tuleb tõdeda, et nii mõnigi probleem on seeläbi saanud lahenduse.

Milline võiks olla Haapsalu koostöö naabervallaga?

Ridala vald on Haapsalule strateegiline partner ja ka vastupidi. Leian, et koostöö saab olla parem kui ta on olnud seni ning selle nimel peame pingutama. Kui mõtlete Haapsalu linna ja Ridala valla ühinemist, siis selles osas peab olema kandev arvamus elanikel endil.

Mis muutub inimese jaoks kes hääletab valimistel Sinu ja Reformierakonna poolt?

Hääletades 18. oktoobril minu või minu kolleegide poolt Reformierakonna nimekirjas, oled meile toeks ja abimeheks seatud visiooni ülesehitamisel. Seega, tule valima ja teeme üheskoos Haapsalust põhjamaade Veneetsia!

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga