Kuidas teha Haapsalust põhjamaade Veneetsia?

Reformierakonna kandidaatide rattaretk Haapsalus.
Eile (25.08) sõitsime Reformierakonna kohalike valimiste kandidaatidega jalgratastel läbi suure osa Haapsalust, alustades kaubamaja parkimisplatsist, linna turust ja katkistest teedest ning lõpetades kultuurimaja, haigla ja promenaadiga.

Antud retke eesmärgiks oli kaardistada linna suuremad murekohad ning koguda mõtteid, mida ja kuidas üheskoos peale sügisesi valimisi probleemide lahendamiseks ette võtta.

Ligi 15 kollastesse särkidesse rõivastatud kandidaati alustas retke linna kõrgeima elumaja- veetorni eest. Üheskoos suundusime läbi ülerahvastatud autoparkla (mis pikemas perspektiivis vajab kindlasti ümberprojekteerimist) mööda vanast surnuaiast kuni turuplatsini. Teekonnal tõdesime, et surnuaed vajab korrastamist ja kaardistamist ning rääma jäänud vana turuplats värskendust (heaks näiteks on Nõmme turg Tallinnas).

Edasi võtsime suuna vaieldamatult Eesti uhkeima raudteejaama peale, mis tõsi küll vajab nii mõnegi koha pealt ka kopitsust (nt hoone see osa, kus kunagi asus tualett). Raudteemuuseum ei kasuta täna kindlasti oma täit potentsiaali, samuti tühjalt seisvad raudteejaama ruumid, kus võiks vabalt tegutseda kohvik vm toitlustusasutus. Miks mitte taastada omalaadne suvemotell vanades rongivagunites?

Mööda Mulla tänavat suundusime staadionikompleksini, mis tänu Norra rahadele üsna eeskujulikuks on tehtud. Paraku pidime tõdema, et kvaliteedist on jäänud vajaka korv- ja võrkpalliplatsi ehitamisel. Ainus vaba plats, mis staadioniterritooriumil veel laiutab, võiks lähiaastatel saada endale seltsiliseks universaalspordihalli, mille tarbeks ka 15 miljonit eurorahagi linnale taotletud.

Suundudes mööda Kuuse tänavat Kastani poe poole jäi teele pidevalt lompis Kuuse ja Lihula mnt ristmik, kummaliselt korraldatud liiklusega Kuuse tänav ise ning üle tähtaja veninud Tamme tänava asfalteerimata lapp. Endiselt ei ole Saare tänava üks osa puhta autoga lõpuni läbitav.

Teekond viis läbi Tamme tn kortermajade hoovi (mille vahelised teed on juba aastaid kohutavas seisus) sotsiaalmajani. Hea meel on selle üle, et lastemänguväljakud, mille tarvis õnnestus mõne aasta eest riigiinvesteeringuid saada, on aktiivset kasutust leidnud. Samas peab antud hoov kindlasti olema maanteest taraga eraldatud või vähemalt kiirusepiirajad teele paigutatud. Täna on see lastele eluohtlik.

Sotsiaalmaja hoovis kohtusime ka avatud noortekeskuse ja Bõlina juhiga. Edasi sõitsime mööda Kastani tänavat Männi tänavale, millele eelnes samuti märgade ilmadega väga lompis õueala.

Tallinna maantee on viimasel ajal saanud osaliselt uut mustkatet. Ometigi ei ilmesta seda linnaosa peakohal kulgevad liiduaegsed elektri- ja telefoniliinid, mis kaasaegsetes linnades ammu maa alla veetud. Mingis perspektiivis tuleb ka Tallinna mnt ja Tamme tn ristmik paremini ära reguleerida ning maantee ise meetri jagu allapoole tuua. Teeäärsete majade aknad hakkavad vaikselt asfaldiga samale tasemele jääma.

Mööda Jalaka tänavat Metsa tn poole sõites kogesime jällegi, et teetöid on teostatud hooletult ja poolikult. Samas, Metsa tänaval oli mustkate enamalt jaolt maas. Siiski jäid pinnuks silma paarikümne aasta vanused kõnniteed, mis väga kehvas seisus.


Kuidas teha Haapsalust põhjamaade Veneetsia? Foto: erakogu

Krahviaias annab ehk tulevikus eurorahadega üht-teist ilmestavat korda saata. Linnus seevastu on aga Haapsalu tänane au ja uhkus. Kiitus, tõepoolest väärt atraktsioon turistidele ning silmailu ja uhkus kohalikele.

Läänemaa haigla saab loodetavasti läbi DeLaGardie lossi omandamise ja renoveerimise uue uhke lisakompleksi ning kultuurikeskus läbi mitmekümnete euromiljonite lõpuks esindusliku välimuse.

Haridusinvesteeringud on viimasel ajal olnud tõsiseks jututeemaks. Kindlasti tuleb enam rõhku pöörata Haapsalu Wiedemanni Gümnaasiumile, mis viimastel aastatel üsna kehva seisu vajunud on. Samuti on raskusi Haapsalu Linna Algkoolil. Kuigi õnneks suutsime Reformierakonna tublide inimeste toel välja kaubelda 1,1 miljonit krooni investeeringurahasid algkooli hoovi mängukompleksi rajamiseks.

Munakivisillutis, mis üsna pikka aega linnakodanikele pinnuks silmis oli, on täna ilus ja hästi vastu pidanud. Kahtlemata annab see linnale kuurordihõngu juurde. Lossiplatsilt (mis saab kindlasti olla esinduslikum) suundusime kuurordi südamesse- rannapromenaadile. Kujutades ette, milline võrratu vaatepilt avaneb seal mõne aja pärast, võis olla rahul ja õnnelik. Kuigi suvehooajaks suletud ja käest lastud kuursaal kriibib südant siiani. Miks mitte luua fond, mille vahenditest hakata taastama Alveri-aegset kuurorti ilmestanud Haavamäe, Raudsepa jm skulptuure?

Jahtklubide omavaheline tüli on loodetavasti lahenemas ning linna toel on ka merelinna väikesadamad ehk lähitulevikus enam hinnatud. Kindlasti annab ka eurovahenditega meie sadamate piirkonda veelgi kaunistada.

Tore on tõdeda, et väike viik ilmestab oma täies hiilguses meie kuurortlinna, samuti ka vana raudteetamm, millest on kujundatud eeskujulik kergliiklustee Õhtu-Kaldast raudteejaamani. Mis võib olla ilusam kui seal pingil istuda ja päikeseloojangut nautida? Paralepa rannaala on hubane pesitsuspaik vaiksele turistile. Kuid kindlasti väärib Eesti uus suvepealinn veelgi ilusamat supelpaika.

Selline oli meie väike rännak läbi Haapsalu. Kõike kaardistada ei jõudnud ning ühe korraga poleks olnud vast ka võimalik (nii näiteks ootab meid lisaks nimetatule ees suur hulk sotsiaal- ja majandusvaldkonnaga seotud väljakutseid ja palju muud veel). Selleks, et linn areneks euroopalikuks kuurordiks, nii nagu Teie seda soovite, ootame just Teie abi, head linnakodanikud. Kõik ettepanekud on teretulnud.

Eelnevast võis jääda kohati nukker mulje, kuid tegelikult on üldpilt juba üsna lootustandev. Selge see, et ees seisab palju raskeid valikuid ning hunnik ränka tööd. Kuid me teame, et saame sellega hakkama- üheskoos kindlasti. Teeme Haapsalu põhjamaade Veneetsiaks!

Lauri Luik

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga