Koalitsioon jõudis lastetoetuste tõusu reformis kokkuleppele

 

Reformierakonna ning Isamaa ja Res Publica Liidu töögrupp leppis kokku lastetoetuste tõstmise kavas.

Koalitsioonierakondade kokkuleppe kohaselt tõstetakse suhtelises vaesuses elavate ühe lapsega perede lastetoetused senistelt 19,18 eurolt kahekordseks 38,36 euroni ja kahe lapsega peredel 76,72 euroni kuus. Lisaks tõuseb kõigi kolme ja enama lapsega perede kolmanda ja enama lapse toetus seniselt 57,54-lt 95,9 euroni. Kolmikute sünnitoetus tõstetakse seniselt rohkem kui kolmekordseks ehk 3000 euroni. Samuti ei arvestata lisanduvaid lastetoetusi toimetulekutoetuste arvestamisel.

Kokkulepitud reform on kombinatsioon universaaltoetustest ja vajaduspõhistest toetustest.

Mõlema meetme samaaegset kasutamist on Eestile muuhulgas soovitanud Arengu ja Majanduskoostöö Organisatsioon – OECD.  Lastetoetuste tõstmise kandvaks ideeks on vajaduspõhisus ning lasterikaste perede senisest tõhusam toetamine.

Sotsiaalkomisjoni esimehe Margus Tsahkna sõnul on tegu üle mitmete aastate põhimõttelise lastetoetuste tõusuga, mille eesmärgiks on aidata puuduses kannatavaid lapsi ning parandada kõigi kolme- ja enamalapselise perede laste olukorda. „Kui peres on kolm või enam last, siis asub see pere tihti allpool vaesuspiiri, mistõttu otsustasime nende toetust pea kahekordistada nii, et seda ei tule eraldi taotleda vaid toetust saavad kõik“, ütles Tsahkna.

Sotsiaalminister Hanno Pevkur rõhutas, et senised lastetoetused jäävad kõigile alles. Lisanduvad täiendavad toetused. „Reformi tulemusel tõstame suhtelises vaesuses elavate ühe ja kahe lapsega perede lastetoetused senisega võrreldes kahekordseks. Lisaks tõuseb kõigi kolme ja enama lapsega perede kolmanda ja enama lapse toetus seniselt 57,54-lt 95,6 euroni kuus. „Kolmanda lapse toetuse tõstmine kõigile peredele on selge perepoliitiline meede, et perre sünniks vähemalt kolm või enam last ja iive jõuaks plussi,“ lausus minister

Töögrupp jõudis lisaks kokkuleppele, et  tuleb premeerida ka sellist erakordset sündmust nagu kolmikute sünd ja sel puhul makstav ühekordne sünnitoetus tõstetakse seniselt rohkem kui kolmekordseks ehk 3000 euroni.

Lastetoetuste tõusu reform hõlmab ligi 70 000 last. Pered, kus need lapsed elavad, saavad täiendavat raha ja paraneb laste elukvaliteet ning võimalused arenguks. Reform käivitub järgmisest aasta 1. juulist ning rakendub täismahus 2015. aastast.

Lisainfo:

Hanno Pevkur
5163578

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga