Kiviõli Eesti turismimekaks!

Tegemised 19.-25. november

Töönädala viimased päevad möödusid fraktsiooni väljasõidul Ida-Virumaal. Neljapäeva õhtupoolikul arutasime ja kinnitasime fraktsiooni edasise töökava. Järgmisel päeval tutvusime Ida-Virumaa maakondlike rõõmude ja väljakutsetega.

Saadikud olid jagatud kuude erinevasse gruppi, et katta ühe päeva jooksul ära kogu maakond. Mina külastasin ühes oma grupiga Ida-Virumaa üht omanäolisemat piirkonda, Kiviõli linna. Kogunesime linnavalitsusse, kus linnajuhid andsid meile ülevaate poliitilisest olukorrast omavalitsuses ning olulisematest lähituleviku arengutest antud piirkonnas. Koalitsioonis on reformierakondlased ühes Keskerakonnaga. Linn, mida kutsutakse rahvasuus Eesti umbusalduse pealinnaks, jätab endast esmapilgul kahvatu, kuid paljulubava ja arenemisvõimelise mulje. Vaatamata sellele, et Kiviõlis umbusaldatakse mitu korda aastas erinevaid linnajuhte, näikse, et tulevikuväljavaated on linnal täitsa olemas.

Peale põgusat ülevaadet linnavalitsuses tutvusime kohaliku vastrenoveeritud kultuurimaja, avarate võimalustega noortekeskuse ning äärmiselt sõbraliku personaliga lasteaiaga. Loodan, et suudame äsja riigikogu ette toodud eelnõuga- „Igale lapsele lasteaiakoht ”- leevendada Kiviõli lasteaeda peagi pitsitama hakkavat ruumipuudust.

Kiviõli veevärgi juhid tegid meile ringkäigu oma uues hoones ning tutvustasid linna veevarustussüsteeme, mis pidid elanikele tagama ilma kahtluseta kõige puhtama vee kogu vabariigis.

Seejärel külastasime Kiviõli I keskkooli, kus koolijuhid andsid meile ülevaate oma tegemistest. Sinna juurde kuulus muuhulgas ka ligi 75 miljoni krooni suurune investeeringuprojekt kooli renoveerimiseks ja uue spordisaali ehitamiseks. Antud projekt on esitatud maakondlikku KOIT kava rahataotluse nimistusse ning jääb üle vaid loota, et komisjon hindab nende püüdlusi kõrgelt.

Seejärel saabus päeva nael. Kohalikud turismiettevõtjad tutvustasid omi plaane Kiviõli suletud tuhamäega, mis oma üüratus suuruses paistab tee äärest igale Ida-Virumaa külalisele. Paljud ei tea, et mäe sisemuses, ca 20 m sügavusel, on juba aastaid suletud tuhamäe temperatuur ligi 80 kraadi celsiust. Kohalikel aktivistidel on plaan sinna ehitada põhjamaade suurim spordikompleks, mis hõlmaks endas nii krossi, ekstreem-(tali)spordi kui ka muud lõbusad vabaaja veetmise võimalused. Lisaks sellele kaasaegse majutus- ning toitlustuskompleksi. Loodetavasti saame juba aasta pärast näha seal maailmatasemel spordivõistlusi külgkorviga mootorratastele. Olen veendunud, et antud spordikompleksi valmides kujuneb Kiviõlist kindlasti üks suuremaid turismi- ja spordimagneteid Eestis ja miks ka mitte ka kogu põhjamaades.

Õhtupoolikul kohtusime fraktsioonikaaslastega Jõhvis Valge Hobu trahteris, kus andsime intervjuu maakonnaleht Põhjarannikule ning tegime ülevaate sisukast päevast. Kokkuvõtvalt võib tõdeda, et Ida-Virumaa on Eesti kõige kiiremini arenev maakond. Usun, et tänu reformierakondlastest kohalikele aktivistidele ning teistele tublidele Ida-Virumaa inimestele on nad peagi positiivseks näiteks oma kiire arenguga teistelegi meie maakondadele.

Esmaspäeval otsustasime hasartmängumaksu nõukoguga järjekordsed toetuste saajad. Taotlejaid oli kokku 280, millest positiivse vastuse said sedapuhku 148 projekti. Kokku jagasime sel kuul ligi 7 miljonit krooni kultuuri, spordi, hariduse ja sotsiaalprojektide toetuseks.

Õhtupoolikul kohtusin Läänemaa spordiliit Läänela juhatusega, kus peamiseks teemaks oli peasekretäri tegemiste ülevaade, analüüs ning organisatsiooni üldine juhtimine. Põgusalt arutasime ka juhatuse edasist töökava.

Teisipäeva hommikul kohtusin ühes reformierakondlastest kultuurikomisjoni liikmetega Eesti Üliõpilaskondade Liidu juhtidega. Teemaks kõrghariduse rahastamine, kvaliteet ja üliõpilaste toetused. Selgitasime välja ka võimalikud edasised koostöövaldkonnad. Tõsi, rahastamise ja sotsiaaltoetuste osas jäime eriarvamusele.

Sama päeva hommikupoolikul võõrustasin ligi pooltsada Kullamaa keskkooli abiturienti, kes tegid ringkäigu Toompea lossis ja Pika Hermanni tornis ning tutvusid Riigikogu tööga. Rääkisin neile hetkeolukorrast poliitikamaastikul ning andsin põgusa ülevaate oma tegemistest parlamendisaadikuna.

Kolmapäeval oli riigikogus teisel lugemisel 2008. aasta riigieelarve seaduse eelnõu, millele oli opositsioon esitanud kõigest 51 muudatusettepanekut. Vaatamata opositsiooni soovile kõik ettepanekud ükshaaval läbi hääletada, saime töö tehtud suhteliselt kiirelt ja korralikult. Võib öelda, et võrreldes eelmiste aastatega, kus muudatusettepanekute arv küündis tuhandeni, on läinud väga hästi. Ilmselt ka seetõttu, et eelarve eelnõu sai niivõrd hea.

Esimese lugemise läbis ka seaduse eelnõu, mis realiseerib läbi valitsuse vastava määruse meie lubaduse „Igale lapsele lasteaiakoht!” . Sisuliselt on tegu investeeringuprogrammiga, mis tagab omavalitsustele võimaluse ehitada juurde vajalikke lasteaiakohti, et lahendada tänaseid kitsikuseprobleeme.

Neljapäeval osalesin asendusliikmena sotsiaalkomisjoni koosolekul, kus olulisema teemana oli arutusel puuetega inimeste toetused, mille tõstmine on olnud üks mu isiklikke südameasju. Riigikogusse tulev eelnõu peaks nende inimeste eluolu veidigi lihtsustama. Antud eelnõuga tõstame tööealiste inimeste toetusi 30% võrra. Sügava puude korral hakkab toetus olema 210%, raske puude korral 140% ja keskmise puude korral 65% puudega inimeste sotsiaaltoetuste määrast kuus. Samuti näeb eelnõu ette töötamistoetuse, mida makstakse 16–70-aastasele töötavale puudega inimesele, kellel on puudest tingituna tööga seotud lisakulutusi. Töötamistoetust makstakse tegelike töötamisega seotud kulutuste osaliseks hüvitamiseks kuni 10-kordses sotsiaaltoetuste määras kolme aasta jooksul.

Nädal spordimaastikul kulges tempokalt. Seekordseks distantsimahuks kujunenud 95 km jooksu korvab mingil määral ka suhteliselt kesiseks jäänud eelmise nädala.

Lauri Luik

 

Huvitavat lugemist:
Läänemaa
Olulisemad investeeringud Läänemaale
http://www.lauriluik.ee/2013-aasta-olulisemad-investeeringud-laanemaale/
Kokkuvõte olulisematest töövõitudest
http://www.lauriluik.ee/kokkuvote-olulisematest-toovoitudest/
Riigieelarve toob raha Läänemaale
http://www.lauriluik.ee/riigieelarve-toob-raha-laanemaale/
Pingutused kodukandi hüvanguks
http://www.lauriluik.ee/vahekokkuvote-tehtust/
Elu ei tohi Läänemaalt välja tõrjuda
http://www.lauriluik.ee/luik-ja-maesalu-elu-ei-tohi-laanemaalt-valja-torjuda/
Kiltsi tööstuspargile elu sisse!
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-kiltsi-toostusprgile-elu-sisse/
Lauri Luik Ridalas
http://www.lauriluik.ee/luik-ja-maesalu-ridalas-visiidil/
Palivere spordihoone vajab kiiresti investeeringut
http://www.lauriluik.ee/luik-palivere-spordihoone-vajab-kiiresti-investeeringut/

Hariduspoliitika
Tublile tudengile väärt stipendium
http://www.reform.ee/et/uudised/1090/lauri-luik-tublile-tudengile-vaart-stipendium/2008
Ettevõtlik noor saab hakkama
http://www.parnupostimees.ee/1100984/lauri-luik-ettevotlik-noor-saab-hakkama/
Minu õpetajale
http://www.laanlane.ee/article/lauri-luik-minu-%C3%B5petajale
Me ei anna haridusvaldkonnale aega end sisse seada
http://www.postimees.ee/670580/lauri-luik-me-ei-anna-haridusvaldkonnale-aega-end-sisse-seada/
Digiõpik ei tohiks jääda vaid tahvelarvutikeskseks
http://www.postimees.ee/973736/lauri-luik-digiopik-ei-tohiks-jaada-vaid-tahvelarvutikeskseks
Õppetoetustest
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/lauri-luik-sotsiaaltoetust-taotlevalt-uliopilaselt-peaks-noudma-75-protsendilist-oppekava-taitmist.d?id=64781074
Koolireform tulgu koos riigireformiga
http://arvamus.postimees.ee/919922/lauri-luik-koolireform-tulgu-koos-riigireformiga/
Eesti haridus Põhjamaade tasemele
http://www.parnupostimees.ee/622344/lauri-luik-eesti-haridus-pohjamaade-tasemele/
Koolikatsed
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/lauri-luik-probleem-ei-ole-koolides-kuhu-katseid-korraldatakse-vaid-koolides-kuhu-vanemad-lapsi-panna-ei-taha.d?id=47322833
Rohkem sisu
http://www.parnupostimees.ee/444902/lauri-luik-haridus-vajab-rohkem-sisu-ja-vahem-loosungeid/
Eesti haridus Põhjamaade tasemele
http://online.le.ee/2011/10/29/lauri-luik-viime-eesti-hariduse-pohjamaade-tasemele/
Õpetajaamet ausse
http://www.parnupostimees.ee/310052/lauri-luik-opetajaamet-ausse/
Kõrgharidus
http://online.le.ee/2012/02/21/lauri-luik-maksumaksja-kulul-korgharidus-koigile-voimekatele/
Koolivõrgu korrastamine
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/lauri-luik-koolivorgu-lahutamine-ei-tahenda-kaost.d?id=28598753
Kas kvaliteet kaalub üles turvalisuse?
http://www.lauriluik.ee/kas-kvaliteet-kaalub-ules-turvalisuse/
Vastulause vajaduspõhiste õppetoetuste teemal
http://www.lauriluik.ee/vastulause-vajaduspohiste-oppetoetuste-teemal/
Minu õpetajale
http://www.lauriluik.ee/ilusat-opetajatepaeva-kallid-opetajad/
Digiõpik ei tohiks jääda vaid tahvelarvutikeskseks
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-digiopik-ei-tohiks-jaada-vaid-tahvelarvutikeskseks/
Õpetajate palgast
http://www.lauriluik.ee/opetajate-palgast/
Positiivsed muutused kõrghariduses tulevad alles kõrgharidusreformi rakendudes
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-positiivsed-muutused-korghariduses-tulevad-alles-korgharidusreformi-rakendudes/
Läänemaal on ruumi vaid Eesti parimatele gümnaasiumitele
http://www.lauriluik.ee/laanemaal-on-ruumi-vaid-eesti-parimatele-gumnaasiumitele/
Õppekava täitmise nõude leevendamine aitaks toetada enam abivajajaid
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-oppekava-taitmise-noude-lodvendamine-aitaks-toetada-enam-abivajajaid/
Koolireform tulgu koos riigireformiga
http://www.lauriluik.ee/koolireform-tulgu-koos-riigireformiga/
Riigikogu kultuurikomisjoni liige Kolga koolis
http://www.lauriluik.ee/riigikogu-kultuurikomisjoni-liige-kolga-koolis/
Pealehakkamine on pool võitu
http://www.lauriluik.ee/pealehakkamine-on-pool-voitu/
Abi vajav tudeng peab saama toetust, kuid ei tohi muutuda ülalpeetavaks
http://www.lauriluik.ee/abi-vajav-tudeng-peab-saama-toetust-kuid-ei-tohi-muutuda-ulalpeetavaks/

Vajaduspõhised õppetoetused lubavad täielikult pühenduda õppimisele
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-vajaduspohised-oppetoetused-lubavad-taielikult-puhenduda-oppimisele/
Koolid kinni? Mitte kõik!
http://www.lauriluik.ee/koolid-kinni-mitte-koik/
Läänemaale jäägu vähemalt kolm gümnaasiumit!
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-laanemaale-jaagu-vahemalt-kolm-gumnaasiumit/
Kas piisav on piisav pluss 20 protsenti?
http://www.lauriluik.ee/kas-piisav-on-piisav-pluss-20/
Peame leidma raha vene keelt kõnelevate õpetajate koolitamiseks või uute leidmiseks
http://www.lauriluik.ee/peame-leidma-lisaraha-vaid-vene-keelt-konelevate-opetajate-koolitamiseks-voi-uute-leidmiseks/
Kaheksa küsimust minister Aaviksoole enne ümberkorraldusi
http://www.lauriluik.ee/8-kusimust-minister-aaviksoole-enne-umberkorraldusi/
Õpetajate palgatõus peab tulema, kuid mitte omavalitsuste arvelt
http://www.lauriluik.ee/opetajate-palgatous-peab-tulema-kuid-mitte-omavalitsuste-arvelt/
Õpetajast vanemõpetajaks- palgatõus 15%
http://www.lauriluik.ee/opetajast-vanemopetajaks-palgatous-15-2/
Maksumaksja kulul kõrgharidus kõigile võimekatele
http://www.lauriluik.ee/maksumaksja-kulul-korgharidus-koigile-voimekatele/
Juristide sõda ehk kõrgharidusreformi saaga jätkub
http://www.lauriluik.ee/juristide-soda-ehk-korgharidusreformi-saaga-jatkub/
Kõrgharidusreform sai seaduseks
http://www.lauriluik.ee/korgharidusreform-sai-seaduseks/
Oleme arvestanud suurt osa tudengite ettepanekutest
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-oleme-arvestanud-suurt-osa-tudengite-ettepanekutest/
Tudengitest ja kõrgharidusest
http://www.lauriluik.ee/tudengitest-ja-korgharidusest/
Haridusvaldkond vajab aega
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-me-ei-anna-haridusvaldkonnale-aega-end-sisse-seada/
Parema kvaliteedi nimel
http://www.lauriluik.ee/parema-kvaliteedi-nimel/
IT-akadeemia loob eeldused uue Skype tekkeks
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-it-akadeemia-loob-eeldused-uue-skypei-tekkeks/
Kõrgharidusreformi kolm eesmärki
http://www.lauriluik.ee/korgharidusreformi-3-eesmarki/
Kvaliteedi tagamiseks on kõrgharidusreform mõistlik rakendada 2013
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-kvaliteedi-tousu-tagamiseks-on-korgharidusreform-moistlik-rakendada-2013-3/
Loome kõrgkoolidele voucherite süsteemi
http://www.lauriluik.ee/loome-korgkoolidele-voucherite-susteemi/
Noored peavad saama parima hariduse
http://www.lauriluik.ee/noored-peavad-saama-parima-hariduse/
Päinurme erivajadustega laste koolist
http://www.lauriluik.ee/painurme-koolist-voiks-kujuneda-kesk-eesti-erivajadustega-laste-oppekeskus/
Õpetajate palgatõus laste kõhu arvelt?
http://www.lauriluik.ee/opetajate-palgatous-laste-kohu-arvelt/
Era- ja avalik-õiguslikke ülikoole tuleb kohelda võrdselt
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-era-ja-avalik-oiguslikke-ulikoole-tuleb-kohelda-vordselt/
Õppetoetuste rahapoti võiks usaldada tudengite kätte
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-oppetoetuste-rahapoti-voiks-usaldada-tudengite-katte/
Stipendiumiraha on õppelaenuvõlgnike taskus
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-stipendiumiraha-on-oppelaenuvolgnike-taskus/
Motivatsioonistipendiumid vajavad kohest rakendamist
http://www.lauriluik.ee/motivatsioonistipendiumid-vajavad-kohest-rakendamist/
Õppetoetustest, ausalt
http://www.lauriluik.ee/oppetoetustest-ausalt/
Probleem pole koolikatsetes vaid nõrkades koolides
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-probleem-pole-koolikatsetes-vaid-norkades-koolides/
Kvaliteetne kõrgharidus on kõige tähtsam
http://www.lauriluik.ee/kvaliteetne-korgharidus-on-koige-tahtsam/
Õppetoetustest
http://www.lauriluik.ee/oppetoetusest/
Teel kvaliteetsema kõrghariduse suunas
http://www.lauriluik.ee/teel-kvaliteetsema-korghariduse-suunas/
Õpetajate suveseminar Vooremaal
http://www.lauriluik.ee/opetajate-iv-suveseminar-vooremaal/
Erisoodustusmaks tasemekoolituselt kaob
http://www.lauriluik.ee/erisoodustusmaks-tasemekoolituselt-kaob/
Iga laps peab saama hea hariduse olenemata elukohast
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-iga-laps-peab-saama-hea-hariduse-olenemata-elukohast/
Arendusfondist ja ettevõtlusõppest
http://www.lauriluik.ee/kuidas-arengufondi-tegevusi-ja-ettevotlusopet-koolides-paremini-sidustada/
Kutsehariduse populaarsus on tõusuteel
http://www.lauriluik.ee/kutsehariduse-populaarsus-tousuteel/
http://www.lauriluik.ee/luik-kutsehariduse-maine-on-tousuteel/

 

Sport ja tervislikud eluviisid
 Torino maratoni kolmikvõit Keeniasse
http://jooksuportaal.blogspot.com/2012/11/torino-maratoni-kolmikvoit-keeniasse.html
Lauri Luik oli Torino maratonil 89
http://online.le.ee/2012/11/20/lauri-luik-oli-torino-maratonil-89/
Lauri Luik oli Torino maratonil parim eestlane
http://laanlane.ee/article/lauri-luik-oli-torino-maratonil-parim-eestlane
Terves kehas terve vaim!
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-laanemaa-koolinoortele-terves-kehas-terve-vaim/
255 õpetajat kohtus võrguplatsil
http://www.lauriluik.ee/255-opetajat-kohtus-vorguplatsil/
Koolisport toob kokku terve pere
http://www.lauriluik.ee/koolisport-toob-kokku-terve-pere/
Koolispordijuhid Läänemaal
http://www.lauriluik.ee/koolispordijuhid-kogunevad-haapsallu-tarkust-taga-noudma/
Eesti Koolispordi Liidu koostööprojekt Jüri Jaansoniga
http://www.lauriluik.ee/eesti-koolispordi-liidu-uhisprojekt-jaansoni-2-silla-jooksuga-onnestus-hasti/
Head algavat koolispordiaastat
http://www.lauriluik.ee/head-algavat-koolispordi-aastat/
Kärdlas toimusid koolinoorte suvemängud Meri ja Päike
http://www.lauriluik.ee/kardlas-toimusid-eesti-koolinoorte-vi-suvemangud-„meri-ja-paike”/
Kehalise kasvatuse tunnis tuleb selgeks teha liikumise olulisus
http://www.lauriluik.ee/kehalise-kasvatuse-tunnis-tuleb-selgeks-teha-liikumise-olulisus/
Suitsetamine ei ole lahe
http://www.lauriluik.ee/suitsetamine-ei-ole-lahe/
Lauri Luik valiti Eesti suurima spordiühenduse presidendiks
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-valiti-eesti-suurima-spordiuhenduse-presidendiks/
Riigikogus moodustati Spordi toetusrühm
http://www.lauriluik.ee/riigikogus-moodustati-spordi-ja-liikumisharrastuse-toetusruhm/
Tähelepanu, start!
http://www.lauriluik.ee/tahelepanu-start-finaalvoistused-raplas/
Lauri Luik- parim eestlane Torino maratonil
http://www.lauriluik.ee/torino-maratoni-kolmikvoit-keeniasse-parim-eestlane-lauri-luik/
Torino maratoni tühjendustrenn päädis pronksiga
http://www.lauriluik.ee/torino-maratoni-tuhjendustrenn-paadis-pronksiga/
Intervjuu ETV spordile
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-koik-spordis-osalejad-peavad-mangima-ausalt/

 

Varia
Hasardist ja nõukogust
http://arvamus.postimees.ee/1137714/lauri-luik-hasardist-ja-noukogust/
Lauri Luik: Lapsevanemale lisahääle andmine riigieelarvet ei kasvata
http://reform.ee/et/reformierakond/Pressiruum/Arvamuslood/5668/lauri-luik-lapsevanematele-lisahaale-andmine-riigieelarvet-ei-kasvata
Head uudised Euroopast
http://www.lauriluik.ee/head-uudised-euroopast/

 

Vaata lisaks:
https://www.facebook.com/lauriluik
https://twitter.com/lauriluik

 

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga