Haapsalu, põhjamaade Veneetsia

Artikkel laupäevases (05.09) Lääne Elus.
Hea lugeja, luba ma räägin Sulle ühe loo. See jutuke kõneleb ühest pisikesest ja armsast linnast, millesarnast siinmail teist ei tunta ning kus elavad maailma kõige õnnelikumad inimesed. Seda linnakest kutsutakse hellitavalt põhjamaade Veneetsiaks. Soovid teada miks?

Lähemal kui me arvatagi oskame asub linnake, mis on ümbritsetud veest, kujundatud looklevatest holmidest, kaunistatud roheluse ja kirevate lilleõitega. See linn on palistatud väikeste hoolitsetud puumajadega, mida ühendavad keskaega ulatuvad käänulised, kuid siledad tänavad.

Linna keskmes valitseb muinasaegne, samas kaasaegselt täiustatud ning varustatud linnus, mis hingab pisikese kuurordiga rahulikult ühte, tuletades möödujatele meelde linna väärikat iga. Kõige krooniks kulgeb mööda rannaäärt euroopalik promenaad, mida ehivad endis- ja nüüdisaegsed skulptuurid, Tšaikovski pink, päikesekell, kõlakoda, kuursaal, supelmajakesed ning paadisillad, millesarnast varem nähtud pole. Selles linnakeses on muideks ka Euroopa omanäoliseim raudteejaam.

Selles linnas on palju parke ja mitmeid purskkaeve, kümneid omanäolisi kohvikuid, pisikesi poode, restorane ning seltsimaju. Aga mis kõige tähtsam- sellesse linna toovad elu ning pulbitsevat energiat tublid inimesed.

Linna elanikud on õnnelikud. Nad on eluga rahul, sest kohalik õhustik on tervendav, noorendav ning rahustav. Linnakodanikel on olemas töö ja väärikas teenistus.

Perekonna kasvamiseks on loodud suurepärased tingimused- lasteaiakohad kõigile lastele, põnevad mänguväljakud, kvaliteetne haridus renoveeritud koolimajades ning mitmekülgne huvitegevus. Noorte aktiivset energiat aitavad maandada rulaplatsid, erinevad töötoad, vaba-ajakeskused, kaasaegne kultuurimaja, raamatukogu jpm.

Kalmistud ja lahkunud kaaslinlaste viimsele teele saatmiseks mõeldud kabelid ning leinatuba on esinduslikus korras. Selles linnas hoolitsetakse kõigi eest, ka nende, kes on juba läinud rändama igavesse itta.

Kuurortlinnale kohasena on siin kõrgelt au sees tervislikud eluviisid, mida aitavad propageerida populaarsed rahvaspordiüritused, mitmekülgsed terviserajad ning kaasaegne universaalne spordikompleks. Tähtis roll on ka kohalikest lahesoppidest kogutud ravimudal ja spadel, hõlpsalt on kättesaadav arstiabi ning rehabilitatsioonivõimalus neile, kel väärtuslikeim vara käest lipsanud.

Vanaemad ja vanaisad lausa jumaldavad seda linna. Nendel on võimalus käia seltsimajas koos meeldivalt aega veetmas ning suhtlemas. Linnas on ka kaasaegne ning ilus turg, kust värskeid juur- ja puuvilju osta. Mis saaks olla mõnusam kui kodune, turvaline, sõbralik ning tervislik elukeskkond?

See linn tõmbab inimesi kui magnet. Lisaks väärikale vanalinnale ja puitarhitektuurile on siin ka nüüdisaegne korruselamukompleks, mille elanikele on tagatud modernne ja mugav elukeskkond. Nende majade hoovid on turvalised, tänavad hoolitsetud ning ümbritev loodus kujundatud kenaks pargiks ja mänguväljakuteks. Autod ei seisa nendes hoovides, parklates ja tänavatel hunnikus ega segamini- selle linna liikluskorraldus teeb silmad ette teistele.

Kultuuri- ja seltsielu rikastab linnakodanike igapäevategemisi aastaringselt, oma värskust ja uudsust toovad meile kaugetelt maadelt külla sõitvad külalised. See on tervendav ja imeline linn, kus ihkaksid elada kõik- nii noored kui ka veidi vanemad.

Hea lugeja, usun, et mõistsid juba esimesi ridu silmitsedes, mis linnaga tegu võiks olla- loomulikult Haapsaluga. Ilmselt täheldasid ka seda, et täna ei ole veel kõik päris nii, kui oma nägemuses kirjeldasin. Kui soovid, et see muinasjutuline linnake hakkaks reaalselt eksisteerima, siis tule palun kindlasti 18. oktoobril valima. Olen veendunud, et Sa teed valiku ise või oled selle juba teinud.

Lauri Luik
haapsallane nagu Sinagi

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga