Haapsalu astub jõulisi samme teel euroopalikuks kuurodiks

Oktoobri keskel täitub aasta uue võimuliidu tööleasumisest Haapsalus.

Seadsime oma suunaks kujundada Haapsalust inimsõbralik, majanduslikult tugev, aastaringse kultuurieluga ning kiirelt arenev euroopalik kuurortlinn. Võtsime ülesandeks viia lõpule kolm Haapsalu jaoks olulist ehitusobjekti- promenaad, kultuurikeskus ja universaalne spordihall. Euroopa Liidu ning muude regionaalarengu fondide finatsvõimaluste aktiivne kasutamine on samuti üheks meie sihiks.

Aastaga on suudetud täita arvestatav osa koalitsioonilepingus seatud eesmärkidest. Ei saa mainimata ja kiitmata jätta ka eelmist linnavalitsuse koosseisu, kuna  alus nii mõnegi suure projekti edukaks realiseerimiseks pandi just sel ajal.

Haapsalu kuurordi süda on vastvalminud rannapromenaad. Värskelt renoveeritud Kuursaal ning uudne kultuuriprogramm promenaadil pakkus juba sel suvel linnarahvale ja turistidele unustamatuid elamusi. Kaasates erakapitali, oleme alustanud skulptuuride taastamist ning uute rajamist promenaadile- näiteks jääkaru ning mälestusmärk Läänemeres hukkunud lindudele. Ühes valminud promenaadiga avati ka uhke lastemänguväljak Aafrika rannas.

Aastaringse kultuurielu ülesehitamine pole lihtne, kuid sellega on algust tehtud. Tuntud kultuuriinimeste ja loomerahva aktiivne kaasamine on linna kultuurielu elavdanud. Koostöö Euroopa kultuuripealinna Tallinnaga, piiskopilinnuse üritustekalendri tihendamine ning maailma- ja Eesti tasemel artistide Haapsallu toomine on vaid mõned näited püüdlustest pakkuda linnarahvale ning meie külalistele meeleolukaid kultuurielamusi. Maailmanimedest on tänaseks Haapsalus käinud nii Robert Plant, Alice Cooper kui ka Megadeth.

Mõne aja pärast on inimestel võimalus nautida kultuuri ka sisetingimustes (eriti talvisel ajal) renoveeritud Läänemaa Kultuurikeskuses ning sportlikult ja tervislikult aega veeta uhiuues universaalses spordihallis.

Uus põhikooli- ja gümnaasiumiseadus sätestab nõude, et koolid peavad pakkuma õpilase soovil ühe valikainena ettevõtlusõpet. See valmidus on Haapsalul õnneks juba mõnda aega olemas. Ülejäänudki riiklikest õppekavadest tulenema hakkavad nõuded saavad Haapsalus täidetud. Alushariduse olulisust silmas pidades suudab Haapsalu linn tagada igale lapsele lasteaiakoha.

Noorteelu aktiviseerimiseks toetame ja arendame Haapsalu Noorte Huvikeskust ja Kastani Avatud Noortekeskust. Samuti toetame noorte omaalgatuslikke projekte. Paralepa rulapargi korrastamiseks oleme kokku võtnud töögrupi. Oleme aktiviseerimas noortelaagrite korraldamist suvisel perioodil ning selle arendamist Haapsalu Õpilasmalevaks.

Sotsiaalvaldkonna projektide toetamine on samuti olulisel kohal. Jätkub toetuste maksmine, eakate tegevuse toetamine klubides ja ringides ning bussisõidul. Samuti töötutega tegelevate organisatsioonide toetamine ja koostöö varjupaiga ning Samaaria keskusega.

Kortermajade korrastamisega ning Tallinna maantee ja Tamme tänava ristmiku probleemi lahendamisega oleme samuti algust teinud. Majade korrastamiseks saame kasutada Kredexi laenuvõimalusi. Haapsalu linna vana kalmistu on tänaseks kaardistatud ja valgustatud. Täiendava riigimaa munitsipaalomandisse taotlemine on üks meie sihte, millega aktiivselt tegeleme. Tingimused turismimajanduse aastaringseks toimimiseks on valdavas osas loodud.

Loetletut arvesse võttes võib tõdeda, et oluline samm inimsõbraliku, majanduslikult tugeva ja aastaringse kultuurieluga euroopaliku kuurordi väljakujundamiseks on astutud. Küll aga ootab meid ees terve rida uusi väljakutseid. Mõned suuremad nendest. Koostöös riigiga tuleb korrastada Haapsalu Wiedemanni Gümnaasium. Haapsalu Gümnaasiumi, Haapsalu Linna Algkooli ja Nikolai kooli õppekeskkonna parandamiseks ning uute riiklike õppekavade täitmiseks tuleb aktiivselt otsida täiendavaid finantsvõimalusi. Samuti Vikerkaare lasteaia renoveerimiseks. Haapsalu teede ja tänavate ning merevärava korrastamine, Paralepa puhkeala arendamine tervisepargiks, väärika leinatoa rajamine ja raudteejaama kohviku taastamine on osa suurtest plaanidest, mis ootavad realiseerimist. Idee taastada Riisipere-Haapsalu raudtee polegi enam täiesti utoopiline unenägu- otsime aktiivselt võimalusi euro- ja riigivahendite kaasamiseks antud ettevõtmisse, seda aga juba koostöös maakonnatasandil.

Lauri Luik
Haapsalu koalitsiooninõukogu liige

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga