Tuleb tegutseda, ja kiiresti!

Ettevõtte PKC Eesti Haapsalu tehase sulgemine ja sellega kaasnev massiline koondamine on valus löök sadadele inimestele nii Haapsalust kui kogu Läänemaalt. Poliitikutel ei ole küll kohane mõista hukka eraettevõtte majanduslikke otsuseid, veel vähem kedagi süüdistada, kuid siiski ei tohi kohalikud omavalitsused ega riik sellises küsimuses pelgalt pealtvaatajaks jääda. Tuleb tegutseda, ja kiiresti.

Seetõttu on kiiremas korras tarvilik kokku kutsuda Läänemaa ettevõtjad, kohalike omavalitsuste juhid, maavalitsuse ja töötukassa inimesed ning Läänemaa haridusasutuste (eelkõige Haapsalu Kutsehariduskeskuse ja Tallinna Ülikooli Haapsalu kolledži) juhid, et üheskoos teha kogu maakonda kattev plaan, kuidas sellest keerulisest olukorrast välja tulla.

Läänemaal tegutsevate ettevõtjatega koostöös tuleb välja selgitada, millised on nende vajadused ning võimalused inimeste koolitamiseks ja tööle võtmiseks ning kuidas riik ja kohalikud omavalitsused saaksid sellele täiendavalt kaasa aidata. Töötukassal on terve rida vastavaid meetmeid, kuidas korraldada inimeste täiendkoolitust ja ümberõpet ning tagada tööta jäänud inimeste võimalikult kiire naasmine tööjõuturule. See info on küll internetist leitav, kuid tekkinud olukorraga kohandamine ning abivajajatele täiendav selgitamine on hädavajalik. Töötukassa on selle teemaga ka juba aktiivselt tegutsemas. Täiendkoolitust ja ümberõpet puudutavates küsimustes on väga oluline roll nii Haapsalu Kutsehariduskeskusel kui ka Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledžil.

Regionaalpoliitilised meetmed tuleb riigi poolt värske pilguga üle vaadata. Võiks kaaluda mõtet anda kohalikele omavalitsustele õiguse näiteks tulumaksuprotsenti teatud ulatuses ise reguleerida, et tekitada omavalitsuste vahel elutervet konkurentsi jms. Uute ettevõtete Läänemaale meelitamine ja seeläbi täiendavate töökohtade loomine on meie kõigi ühine väljakutse.

Oleme kõigile Läänemaad külastanud ministritele ja riigikogu liikmetele rääkinud Haapsalu raudtee olulisusest meie maakonna arengule. Tänases olukorras on Haapsalu raudtee taastamise olulisus aktuaalsem kui eales varem. Kiire, turvaline ja mugav ühendus Haapsalu ja pealinna vahel aitaks inimestel senisest lihtsamalt käia tööl ka väljaspool Läänemaad ilma, et peaks kodukohast ära kolima. Lisaks elavdaks see turismi, mis on Läänemaa jaoks üks olulisemaid majandusvaldkondi.

Läänemaa ettevõtjate, poliitikute, töötukassa ja haridusasutuste juhtide ühise arutelu võiks näiteks maavalitsuse initsiatiivil kokku kutsuda juba lähinädalatel.

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga