Rahast ja tegemistest

Tegemised 14. -20. aprill 2008

Selle nädala keskseks teemaks on endiselt eelarve. Kärpimine liigub visalt, kuid siiski. Lähipäevil peaks olukord märkimisväärselt selginema. Tänaseks on peamiselt kokku tõmmatud majanduskulusid, edasi on lükatud ka investeeringuid. Positiivne on see, et ministeeriumid vaatavad kriitilise pilguga üle ka oma valitsemiskulud. Oluline on aktiivselt tegeleda eurorahade kasutamisega, et vältida olukorda, kus meile võimaldatavad rahad jäävad meie endi süü tõttu kasutamata.

Millest siis ikkagi eelarve alalaekumine? Rahandusministeeriumi ametnike antud selgituste kohaselt on ca pool summast (3,1 mld-st) maksude (eelkõige käibemaksu) planeeritust väiksem laekumine. 780 miljonit tuleb märtsi alguses muutunud eelarve arvestuse põhimõtetest, mille järgi tuleb nüüd Riigi Kinnisvara AS samuti valitsussektori tasakaaluarvestuses arvesse võtta (siiani oli RKAS justkui eelarvest ja valitsussektorist väljas seisev moodustis). Ca 700 miljonit aga on omavalitsuste prognoositust suurem defitsiit.

Kevadise majandusprognoosiga saab tutvuda rahandusministeeriumi kodulehel: http://www.fin.ee/?id=263

Liigseks muretsemiseks põhjust ei ole. Pole meie majandus ju sugugi languses nagu mõni teadmatult mainib. Prognoosid on olnud liialt optimistlikud ja majanduse kiire kasv on asendunud vähem kiire kasvuga ning vahendeid laekub prognoositust vähem. See on fakt, mis ei tähenda aga seda, et peaksime pea laiali otsas reservide kallale asuma või pankroti välja kuulutama. Majandus liigubki sinusoidina, mis ei ole sugugi ebatavaline. Tagantjärele tarkus on alati täpne, kuid sellest pole kasu. Seega, vaatame kulutused üle, korrigeerime eelarvet ja elu läheb edasi. Selliseid asju on ennegi ette tulnud. 

                                               ***

Haapsalu Rotary klubil on traditsioon kutsuda oma koosolekutele külalisi- poliitikuid, ettevõtjaid, tuntud sportlasi jms. Nii käisin minagi taas rotarlastega kohtumas. Rääkisin neile esimesel tööaastal ellusaadetust (vt aadressilt: http://www.lauriluik.ee/lauri-luik/blogi/1210/kiri-laanlastele) ning olulisematest päevapoliitilistest teemadest- töölepinguseaduse hetkeseisust, eelarvest ning riigikogu mainest, palkadest ja töökoormusest.

Opositsioon tuli sel nädalal välja ideega, mis on meil kirjas ka koalitsioonilepingus- tagada tasuta koolitoit gümnaasiumi lõpuni. Mõte väga üllas ja hea ning mida varem see tehtud saab, seda parem. Oleme riigieelarve strateegias kokku leppinud, et algatame antud seadusemuudatuse 2010. aastal, kuna kõiki asju korraga ei saa. Tänases eelarve seisus on selline seadusemuudatus kahjuks teostamatu. Natukene kannatust ja küllap saame paari aasta pärast muudatuse juba ellu rakendada. Loe stenogrammi aadressilt: http://www.riigikogu.ee/?op=steno&stcommand=stenogramm&date=1208415900

Siseminister Jüri Pihl külastas meie fraktsiooni, et rääkida uuest korrakaitseseadusest ja selle olulisematest muudatustest.


Siseminister pihitoolis. Foto: erakogu

Kolmapäeval toimus riigikogu valges saalis koalitsiooni üldkogu. Päevakorras oli loomulikult riigieelarve. Peaminister ja rahandusminister andsid ülevaate eelarve tänasest seisust ja vajalikest kärpesuurustest. Üllatuseks ei tulnudki koalitsioonipartnerid välja ajakirjanduses palju räägitud tulumaksureformi pidurdamise ideega. Meil on selle üle vaid hea meel, sest Reformierakonna jaoks on oluline, et inimestele jääks enam vabadust oma raha ise käsutada.


Koalitsiooni üldkoosolek. Foto: erakogu

Neljapäevasel komisjoni istungil kohtusime kultuuriminister Laine Jänesega, kes andis meile ülevaate algatatavast ringiraha eelnõust, mille eesmärk on tagada lastele huvihariduse kättesaadavus. St, et noore inimese huvihariduse omandamine ei jääks lapsevanema rahalise seisu taha. Loe minu artiklit ringirahast aadressilt: http://www.lauriluik.ee/lauri-luik/blogi/1314/huvialaring-igale-lapsele


Luisa Värk ja Tiit Salumäe koguduse noorteklubis. Foto: erakogu 

EELK Haapsalu Püha Johannese kogudus elab oma vaikset elu ja toimib kenasti. Muret tekitab vaid see, et seltskonda ei lisandu uusi inimesi, reeglina noori. Kirik ja religioon ei ole midagi sellist, mida peaks hirmsasti kartma. Minu jaoks on see pigem õpetus elust, inimlikest väärtustest ning teineteise abistamisest. Midagi sellist, mis hoiaks meid õigel teel ja aitaks hoiduda kaldumast teelt kõrvale. Selle üle, kui religioosseks inimene oma hoiakud ja arvamused elust kujundab, otsustab loomulikult igaüks ise. Mina pean oluliseks, et meie noored inimesed ei kalduks teelt kõrvale. Seepärast alustasime koguduse noorteklubi aktiviseerimisega, mille eesmärk on luua noortele uusi tutvusi, rõhutada elu põhiväärtusi ja pakkuda harivat enesetäiendust. Esimene kohtumine toimus neljapäeva õhtul. Külas oli noor superstaari saatest tuntud lauljatar Luisa Värk, kes rääkis oma elust ja toimetustest ning õpetas noortele selgeks ka ühe vahva gospel-laulu. Õpetaja Tiit Salumäe luges pühakirja. Esimese ürituse kohta oli osalejaid päris palju, ligi 15 inimest. Järgmine kokkusaamine toimub juba maikuus.


Koguduse noorteklubi värsked liikmed. Foto: erakogu

Nädala lõpus külastasin Martna põhikooli ja Kullamaa keskkooli. Rääkisin oma elust, tegemistest poliitikas, Riigikogust kui institutsioonist ning olulisematest poliitilistest teemadest. Noori huvilisi oli kokku tulnud sadakond, mis annab tunnistust sellest, et huvi poliitika ja ühiskonnas toimuva vastu on noortes endiselt olemas. Uurisin noortelt nende eneseteostusvõimaluste kohta kodukohas ning lahkasime üheskoos mõningaid võimalusi elu mitmekesisemaks ja huvitavamaks muuta.

Nädalavahetusel osalesin erakonna perepäeval Rae vallas, mille keskmes oli üle-Eestiline korvpalliturniir. Kohtusin erakonnakaaslastega erinevatest piirkondadest ning õppisin sukelduma. Tore oli. Korvpalliturniiri võitis mullu hõbedale tulnud Põlvamaa meeskond. Erakonnakaaslasi oli kokku tulnud paarsada.


RE perepäeva korvpalliturniiri võitja Põlvamaa. Foto: erakogu

Võistlushooaeg on alles alguses. 10km maanteejooks Haapsalus kulges normaalselt, aeg 36.55. Nädala kilometraaž seetõttu ka tavalisest veidi madalam- 56,5 km ja 1 km ujumist.

 

 

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga