Paranduseks Samostile ja Pilvrele

“Ajakirjanikud Anvar Samost ja Barbi Pilvre leiavad, et erinevate valimiste viimine ühele päevale aitab koos kuludega ka demokraatiat kokku hoida,” sõnab Postimees online. Olgu täpsuse huvides öeldud, et ajakirjanikud on asjast sedapuhku valesti aru saanud. Mitte samal päeval vaid alates 2027. aastast samal aastal!
Samuti kirjutab Postimees online (http://www.postimees.ee/?id=272603): "Lõppeval nädalal esitasid 53 riigikogu liiget riigikogus menetlusse põhiseaduse muutmise eelnõu, mille kohaselt alates 2027. aastast toimuksid riigikogu ja kohalike omavalitsuste valimised samal päeval." Mina sellist eelnõud küll ei esitanud.

Täpsuse ja korrektsuse huvides olgu öeldud, et käesoleva eelnõu järgi valitakse alates 2027. aastast Riigikogu ja kohalikud volikogud korraliselt alati SAMAL AASTAL, neist esimene märtsis ja teised oktoobris. Ning alates 2029. aastast Euroopa Parlamendi saadikud ja president korraliselt samuti alati ühel ja samal aastal.

Seaduseelnõu eesmärk on valimisaastate arvu vähendamine, VÄHENDAMATA SEALJUURES DEMOKRAATIAT ning KODANIKE VÕIMALUSI riigi arengu määramisel kaasa rääkida.

Tänase valimiskorralduse jätkudes ootab Eestit ees olukord, kus järgmise saja aasta jooksul tervelt 70-l aastal toimuvad valimised ja ülejäänud 30 aastat on vahetult neile valimisaastaile eelnevad aastad. Seega elaks Eesti järgmised sada aastat põhiseadusemuudatust tegemata jättes pideva valimiskampaania olukorras.

Kestev valimiseelne olukord võib põhjustada survet lühiajalistele huvidele orienteeritud eelarvepoliitika läbiviimiseks niiviisi kumuleerudes ohustada Eesti Vabariigi pikaajalisi strateegilisi huve.

Valimisaastate arvu vähendamine valimiste arvu samaks jättes vähendab kirjeldatud riski ja loob pikas perspektiivis pinnase ratsionaalsema avaliku poliitilise keskustelu tekkeks.

Käesoleva eelnõu järgi valitakse alates 2027. aastast Riigikogu ja kohalikud volikogud korraliselt alati samal aastal, neist esimene märtsis ja teised oktoobris. Ning alates 2029. aastast Euroopa Parlamendi saadikud ja president korraliselt samuti alati ühel ja samal aastal.

Muudatuse eesmärgiks oleva valimiste rütmi saavutamiseks on vaja kahel korral ajutiselt lühendada kohaliku omavalitsuse volikogu ja presidendi volituste kestust. Eelnõu jõustumisel inimeste võimalused riigi arengus kaasa rääkida ei vähene. Kõik valimised jäävad endisel toimuma eraldi. (väljavõte stenogrammist)

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga