Õhtusöök Kasparoviga

Mõne nädala eest külastas Eestit malelegend Garry Kasparov. Ta käis visiidil programmi “Male koolis” raames eesmärgiga tutvustada male kui spordiala ja õppeaine olulisust ning kasulikkust. Eesti Koolispordi Liidu presidendina õnnestus mul temaga õhtustada ning teha plaane male lülitamiseks põhikooli õppekavasse.

Olin meeldivalt üllatunud, kui mõne kuu eest kuulsin Eesti Maleliidu presidendilt Andrei Korobeinikult, et meil avaneb tõenäoliselt võimalus võõrustada Eestis male suurmeister Kasparovit. Oleme Andreiga juba mõnda aega koos mõtteid mõlgutanud, kuidas malet Eesti koolidesse tuua, seda maleliidu ja koolispordi liidu koostöös. Kindlasti oli Kasparovi Eesti visiit kõva tõuge male populariseerimise teel.

Esimene kohtumine Garryga toimus Tallinnas Nordic hotellis, kus suurmeister andis simultaani 20-le Eesti paremikku kuuluvale noorele maletajale, üks nendest oli ka meie oma linna poiss Ottomar Ladva.

Suurmeister liikus ühe laua juurest teise juurde meeletu kiirusega, käigud tulid tal justkui intuitiivselt ja automaatselt. Tõsi, mõnel korral võttis ka pikalt kukalt sügama. Imetlusväärne seeria, milline tempo ja analüütiline mõtlemine. Oli tunda, et tegu on 15 aastat järjest malemaailma valitsenud suurmeistriga, kelle reitingut (2851) pole keegi ajaloos suutnud ületada. Lõpptulemuseks kujunes 18 võitu ja 2 viiki, üks nendest Ottomariga.

Ligi nädala väldanud visiidi jooksul kohtus Kasparov ministrite, maletajate, ettevõtjate jt asjassepuutuvate inimestega. Muuhulgas debateeris Pärnu finantskonverentsil president Ilvesega innovatsiooni teemadel.

Kasparov vs Ladva

Peale neljatunnist simultaani ja autogrammide andmist, millele eelnes kohtumine haridusminister Aaviksooga, puhkas suurmeister pool tunnikest ning siis suundusime õhtusöögile- Kasparov abikaasaga, maleliidu juhid ning mina.

Oli, millest rääkida. Kõigepealt kiitis suurmeister meie noori maletajaid, sh Ottomari, kes mängis simultaanil väga hästi. Loomulikult ei jäänud meenutamata tema sportlaskarjääri imelisemad hetked, üks nendest legendaarne viiekuuline maratonmatš Anatoli Karpoviga. Garry avas veel huvitavaid tegureid lisaks füüsilisele kurnatusele, mis Karpovi maratonmatšil lõpuks maha murda võisid.

Pikalt sai räägitud ka tema seiklustest laias maailmas, sh Lõuna-Aafrikas ja paljudes teistes riikides. Hetkest, mil mainisin, et oleme ühes Korobeinikuga ka parlamendi liikmed, läks meie jutuajamine poliitikale, mis on suurmeistri tänane pärusmaa. Huvitaval kombel keskendus vestlus enam kõigi teiste riikide poliitikatele kui Venemaa omale. Nii me siis vestlesime Eesti konservatiivsest fiskaalpoliitikast, püüdlustest hoida eelarve tasakaalus, madalast välisvõlast, soodsatest ettevõtlustingimustest jms. Eraldi peatusime innovatsiooni temaatikal ja Eesti e-arengul. Samuti lahkasime Eesti ja Soome haridussüsteeme.

Kasparov puudutas ka oma maleprogrammi (http://www.kcfe.eu), mis mõeldud koolides kasutamiseks ja õpetamiseks ning mida on edukalt rakendatud juba nii mõneski riigis. Ta kirjeldas male olulisust areneva inimese elus ning tõi näiteid selle positiivsetest mõjudest teiste õppeainete paremale sooritamisele ning edukale elule. Male on abiks loogilisele mõtlemisele ning käikude etteplaneerimisele, plaanide koostamisele, mõtete ja energiate koondamisele, probleemide lahendamisele ning loovate lahenduste otsimisele jne.

Kinnitasime ühiseid püüdlusi male populariseerimisel ka meie koolides. Kohtumine lõppes täis lootusi, et ühel heal päeval õnnestub see programm täies ulatuses ellu kutsuda ka Eestis. Algus selleks on tehtud.

Lauri Luik

Eesti Koolispordi Liidu president
Riigikogu kultuurikomisjoni liige

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga