Kõrvaklapiga kojamees

Tegemised 4.-31. august 2008

Augustikuu märksõnadeks on kahtlemata Pekingi olümpiamängud ning Vene-Gruusia sõda.
Viimasest ma täna rääkida ei soovi. Minu seisukoha sel teemal leiad blogist aadressilt: http://www.reform.ee/kandidaat/lauri-luik/blogi/1530/matused-pulmade-ajal

Esimesest aga küll, kuna mul õnnestus mänge oma silmaga kiigata. Sellest aga hiljem.

Augusti alguses toimunud riigikogu istungil võtsime vastu avalduse Gruusia toetuseks. Loe lähemalt: http://www.riigikogu.ee/index.php?id=50830. Sellele eelnes meeleavaldus riigikogu hoone esisel platsil, kuhu oli lisaks parlamendisaadikutele kogunenud veel lisaks mitusada inimest, et näidata maailmale oma meelsust Vene agressiooni osas Gruusias.


Meeleavaldus Gruusia toetuseks. Foto: Taavi Rõivas

Augustikuu teisel nädalal kogunesime kultuurikomisjoniga erakorralisele istungile, et anda arvamus ELAK-ile (Euroopa Liidu Asjade Komisjon) Euroopa Komisjoni teatise “Paremad tööalased võimalused ja rohkem liikuvust: Euroopa partnerlus teadlaste jaoks”  ning Vabariigi Valitsuse seisukohtade kohta. Maakeeli öelda tähendab see teadlastele paremate tööalaste võimaluste ja mobiilsuse tagamist.

Viimased kvartalid on pingeid kütnud kehvake majanduse seis ning sellega kaasnevad kärpekavad. Nagu iga languse puhul, nii on ka meil sellega seoses avaldunud suur paanika. Ometigi ei ole tegu millegi erakordse või ennekuulmatuga. Maailmaajalugu on täis selliseid normaalsete majandustsüklite langusfaaside näiteid. Nagu ikka, meeldib aga ajakirjandusel ning opositsioonil asju üle dramatiseerida ja igast asjast maailma lõpp teha. Eks ta natuke ekstreemne ole ka. Kui ikka majanduskasv kukub 12 pealt 0,4-le, võtab mõne venna kõhedaks küll. Suuri väljaminekuid eelarvest toovad kahtlemata kaasa kulukad nn sotsiaalse meetme lubadused, ehk igasugused toetused jms, mis minu seisukohalt just kõige liberaalsema partei kolme esilubaduse hulgas olema ei peaks.

Kuid siiski, selle asemel et halada, on tarvis hoopis kiirelt ja resoluutselt tegutseda. Nii oleme välja käinud ühe võimaliku nägemuse, kuidas majanduse keerulist olukorda stabiliseerida ning mingis perspektiivis tõusutrendile tagasi pöörata. Loe lähemalt Reformierakonna ettepanekuid 2009. aasta tasakaalus riigieelarve koostamiseks: http://www.reform.ee/ee/uudised_ja_kontakt/pressiteated/uudis/2056/eesti-reformierakonna-ettepanekud-2009-aasta-tasakaalus-riigieelarve-koostamiseks

Olümpiamängud olid vaatamata ärevale olukorrale Tiibetis ning veelgi ärevamale olukorrale Gruusias suursugusemad ja võimsamad kui eales varem. Vähemalt mulle jätsid need mängud kustumatu mulje.


Olümpia värvides Taevase Rahu Väljak. Foto: Heikki Sool


Eesti fänn, “Linnupesa”. Foto: Heikki Sool

Midagi säärast pole ma varem kohanud ega kogenud. Terve Pekingi kesklinna rajoon oli ehitatud olümpialinnakuks. Suursugused arhitektuuri tippsaavutused eesotsas rahvusstaadioni „linnupesa“, ujulakompleksi „veekuubiku“ ja uue kilpkonnakujulise lennuterminali ning paljude teiste vägevate rajatistega kaunistasid kogu Pekingit. Spetsiaalselt mängude tarvis ehitatud maanteed, metrooliinid, sajad tuhanded, isegi miljonid istutatud puud ja palju muud oli vaid see nö silmaga nähtav osa tehtud tööst. Väga palju oli aga treenitud inimesi, kohandatud käitumisreegleid jms. See on uskumatu, mida hiinlased on suutnud ära teha.


Masterpiece “Birds Nest” e “Linnupesa”. Foto: Erakogu

Kuigi oli näha, et Pekingis olümpiamängude külalisele avanev on vaid klantspilt, oli see ilus klantspilt. Kuna elasime esimese poole ajast linnast sadakond km eemal, nägime ka nn “teise Hiina” elu, mis erines läikivate marmorplaatide ja kireva valgussäraga kaunistatud glamuursest Pekingi kesklinnast kategooriliselt. Kui lennujaama tualetis ulatas käte kuivatamiseks rätiku spetsiaalselt selleks tööle palgatud inimene, siis vaeses Hiina provintsis oli tegu käte pesemisega. Soovite näidet? Palun:


“Teine Hiina”. Foto: erakogu

Seda “teist Hiinat” olid võimud agaralt turistide eest varjata püüdnud. Kerjused ja maailma vanima ameti pidajad olid kesklinnast välja kihutatud, koeraliha menüüdest maha tõmmatud jne. Mõni, kes vaid kesklinna vaatamisega piirdus, võiski jääda uskuma, et kogu Hiinal läheb oma 13 % majanduskasvuga nii suurepäraselt.


Masterpiece #2 “WaterCube” e “Veekuubik”. Foto: erakogu

Režiim näitas oma karmi ja tugevat palet kõikjal. Igal silmapilgul võis näha mundrites kohalikke politseinikke ja korravalvureid. Provintsides istusid päikesekatte all punase käelindiga erariietes korravalvurid, kel kõrval pudel vett. Hommikul jooksma minnes tuli mul 5 minutit pinnida, et mind ikka hotelli territooriumilt välja jooksma lastaks. Maantee ääres pühkis uulitsat erksavärvilise vestiga vanamees, kel paremas kõrvas kõrvaklapp nagu Ansipi turvameestel. Kõrvaklapiga kojamees. Kohati meenutas mulle Valgevenet, kus restorani kelner oli sama näoga kui hotelli administraator ja bussikontrolör.


Pole Hiinat ilma müürita. Foto: erakogu

Selge on ka see, et ega nelja või kaheksa aastaga tervet Hiinat läikima ei löö. See osa, mis oli mõeldud turistidele, oli aga tõepoolest väga hästi lihvitud. Igatahes andsid need mängud Hiinale veegi kõvema hoo sisse, kui see neil seni on olnud. On, mida tulevikus üle lüüa. Väheusutav, et seda lähitulevikus suudetakse.


Keelatud linnas. Foto: erakogu

Poliitikast Hiina mängude kontekstis ma rääkida ei soovi. See on siililegi selge, et mängud ja poliitika on enam seotud kui eales varem. Küll aga soovin ma meenutada neid suurepäraseid hetki, mida pakkusid Jaanson ja Endrekson oma kahepaadil ning loomulikult Kanter kettaheiteringis ligi viiesaja eestlase kaasaelamise saatel „linnupesas“. Need mehed tegid ajalugu. Kui Eesti lipp järgmisel õhtul peale Kanteri kullaheidet meie hümni saatel vardasse tõusis, valitses mind eriti suursugune tunne. Ilmselt polnud ma ainus. Aitäh Sulle Gerd, aitäh Jüri ja Tõnu ning loomulikult kõik teised Eesti sportlased, kes tegid ennastületavaid pingutusi ning kes Eestit neil mängudel esindasid. Te tegite ajalugu ning jätsite oma suure tööga mälestused meie kõigi mällu. Mul õnnestus olla ka mitme maailma- ja olümpiarekordi tunnistajaks. Nii näiteks joosti minu silme all läbi ajaloo kiireim 200m, alistati naiste teivashüppe senine tippmark ning joosti naiste 3000m kiireim takistusjooks. Need on vaid osad seniste sportlaste hiilgetulemustest. Loe sporditulemustest lähemalt Sporditähest: http://www.kalev.ee/ajakirjad/sporditaht/


Kanter vs Luik. Foto: erakogu

Aitäh ilusate ja unustamatute hetkede eest!

Pekingis jm sai joostes läbitud 251 km.

 

 

 

Huvitavat lugemist:
Läänemaa
Olulisemad investeeringud Läänemaale
http://www.lauriluik.ee/2013-aasta-olulisemad-investeeringud-laanemaale/
Kokkuvõte olulisematest töövõitudest
http://www.lauriluik.ee/kokkuvote-olulisematest-toovoitudest/
Riigieelarve toob raha Läänemaale
http://www.lauriluik.ee/riigieelarve-toob-raha-laanemaale/
Pingutused kodukandi hüvanguks
http://www.lauriluik.ee/vahekokkuvote-tehtust/
Elu ei tohi Läänemaalt välja tõrjuda
http://www.lauriluik.ee/luik-ja-maesalu-elu-ei-tohi-laanemaalt-valja-torjuda/
Kiltsi tööstuspargile elu sisse!
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-kiltsi-toostusprgile-elu-sisse/
Lauri Luik Ridalas
http://www.lauriluik.ee/luik-ja-maesalu-ridalas-visiidil/
Palivere spordihoone vajab kiiresti investeeringut
http://www.lauriluik.ee/luik-palivere-spordihoone-vajab-kiiresti-investeeringut/

Hariduspoliitika
Tublile tudengile väärt stipendium
http://www.reform.ee/et/uudised/1090/lauri-luik-tublile-tudengile-vaart-stipendium/2008
Ettevõtlik noor saab hakkama
http://www.parnupostimees.ee/1100984/lauri-luik-ettevotlik-noor-saab-hakkama/
Minu õpetajale
http://www.laanlane.ee/article/lauri-luik-minu-%C3%B5petajale
Me ei anna haridusvaldkonnale aega end sisse seada
http://www.postimees.ee/670580/lauri-luik-me-ei-anna-haridusvaldkonnale-aega-end-sisse-seada/
Digiõpik ei tohiks jääda vaid tahvelarvutikeskseks
http://www.postimees.ee/973736/lauri-luik-digiopik-ei-tohiks-jaada-vaid-tahvelarvutikeskseks
Õppetoetustest
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/lauri-luik-sotsiaaltoetust-taotlevalt-uliopilaselt-peaks-noudma-75-protsendilist-oppekava-taitmist.d?id=64781074
Koolireform tulgu koos riigireformiga
http://arvamus.postimees.ee/919922/lauri-luik-koolireform-tulgu-koos-riigireformiga/
Eesti haridus Põhjamaade tasemele
http://www.parnupostimees.ee/622344/lauri-luik-eesti-haridus-pohjamaade-tasemele/
Koolikatsed
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/lauri-luik-probleem-ei-ole-koolides-kuhu-katseid-korraldatakse-vaid-koolides-kuhu-vanemad-lapsi-panna-ei-taha.d?id=47322833
Rohkem sisu
http://www.parnupostimees.ee/444902/lauri-luik-haridus-vajab-rohkem-sisu-ja-vahem-loosungeid/
Eesti haridus Põhjamaade tasemele
http://online.le.ee/2011/10/29/lauri-luik-viime-eesti-hariduse-pohjamaade-tasemele/
Õpetajaamet ausse
http://www.parnupostimees.ee/310052/lauri-luik-opetajaamet-ausse/
Kõrgharidus
http://online.le.ee/2012/02/21/lauri-luik-maksumaksja-kulul-korgharidus-koigile-voimekatele/
Koolivõrgu korrastamine
http://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/lauri-luik-koolivorgu-lahutamine-ei-tahenda-kaost.d?id=28598753
Kas kvaliteet kaalub üles turvalisuse?
http://www.lauriluik.ee/kas-kvaliteet-kaalub-ules-turvalisuse/
Vastulause vajaduspõhiste õppetoetuste teemal
http://www.lauriluik.ee/vastulause-vajaduspohiste-oppetoetuste-teemal/
Minu õpetajale
http://www.lauriluik.ee/ilusat-opetajatepaeva-kallid-opetajad/
Digiõpik ei tohiks jääda vaid tahvelarvutikeskseks
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-digiopik-ei-tohiks-jaada-vaid-tahvelarvutikeskseks/
Õpetajate palgast
http://www.lauriluik.ee/opetajate-palgast/
Positiivsed muutused kõrghariduses tulevad alles kõrgharidusreformi rakendudes
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-positiivsed-muutused-korghariduses-tulevad-alles-korgharidusreformi-rakendudes/
Läänemaal on ruumi vaid Eesti parimatele gümnaasiumitele
http://www.lauriluik.ee/laanemaal-on-ruumi-vaid-eesti-parimatele-gumnaasiumitele/
Õppekava täitmise nõude leevendamine aitaks toetada enam abivajajaid
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-oppekava-taitmise-noude-lodvendamine-aitaks-toetada-enam-abivajajaid/
Koolireform tulgu koos riigireformiga
http://www.lauriluik.ee/koolireform-tulgu-koos-riigireformiga/
Riigikogu kultuurikomisjoni liige Kolga koolis
http://www.lauriluik.ee/riigikogu-kultuurikomisjoni-liige-kolga-koolis/
Pealehakkamine on pool võitu
http://www.lauriluik.ee/pealehakkamine-on-pool-voitu/
Abi vajav tudeng peab saama toetust, kuid ei tohi muutuda ülalpeetavaks
http://www.lauriluik.ee/abi-vajav-tudeng-peab-saama-toetust-kuid-ei-tohi-muutuda-ulalpeetavaks/

Vajaduspõhised õppetoetused lubavad täielikult pühenduda õppimisele
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-vajaduspohised-oppetoetused-lubavad-taielikult-puhenduda-oppimisele/
Koolid kinni? Mitte kõik!
http://www.lauriluik.ee/koolid-kinni-mitte-koik/
Läänemaale jäägu vähemalt kolm gümnaasiumit!
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-laanemaale-jaagu-vahemalt-kolm-gumnaasiumit/
Kas piisav on piisav pluss 20 protsenti?
http://www.lauriluik.ee/kas-piisav-on-piisav-pluss-20/
Peame leidma raha vene keelt kõnelevate õpetajate koolitamiseks või uute leidmiseks
http://www.lauriluik.ee/peame-leidma-lisaraha-vaid-vene-keelt-konelevate-opetajate-koolitamiseks-voi-uute-leidmiseks/
Kaheksa küsimust minister Aaviksoole enne ümberkorraldusi
http://www.lauriluik.ee/8-kusimust-minister-aaviksoole-enne-umberkorraldusi/
Õpetajate palgatõus peab tulema, kuid mitte omavalitsuste arvelt
http://www.lauriluik.ee/opetajate-palgatous-peab-tulema-kuid-mitte-omavalitsuste-arvelt/
Õpetajast vanemõpetajaks- palgatõus 15%
http://www.lauriluik.ee/opetajast-vanemopetajaks-palgatous-15-2/
Maksumaksja kulul kõrgharidus kõigile võimekatele
http://www.lauriluik.ee/maksumaksja-kulul-korgharidus-koigile-voimekatele/
Juristide sõda ehk kõrgharidusreformi saaga jätkub
http://www.lauriluik.ee/juristide-soda-ehk-korgharidusreformi-saaga-jatkub/
Kõrgharidusreform sai seaduseks
http://www.lauriluik.ee/korgharidusreform-sai-seaduseks/
Oleme arvestanud suurt osa tudengite ettepanekutest
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-oleme-arvestanud-suurt-osa-tudengite-ettepanekutest/
Tudengitest ja kõrgharidusest
http://www.lauriluik.ee/tudengitest-ja-korgharidusest/
Haridusvaldkond vajab aega
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-me-ei-anna-haridusvaldkonnale-aega-end-sisse-seada/
Parema kvaliteedi nimel
http://www.lauriluik.ee/parema-kvaliteedi-nimel/
IT-akadeemia loob eeldused uue Skype tekkeks
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-it-akadeemia-loob-eeldused-uue-skypei-tekkeks/
Kõrgharidusreformi kolm eesmärki
http://www.lauriluik.ee/korgharidusreformi-3-eesmarki/
Kvaliteedi tagamiseks on kõrgharidusreform mõistlik rakendada 2013
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-kvaliteedi-tousu-tagamiseks-on-korgharidusreform-moistlik-rakendada-2013-3/
Loome kõrgkoolidele voucherite süsteemi
http://www.lauriluik.ee/loome-korgkoolidele-voucherite-susteemi/
Noored peavad saama parima hariduse
http://www.lauriluik.ee/noored-peavad-saama-parima-hariduse/
Päinurme erivajadustega laste koolist
http://www.lauriluik.ee/painurme-koolist-voiks-kujuneda-kesk-eesti-erivajadustega-laste-oppekeskus/
Õpetajate palgatõus laste kõhu arvelt?
http://www.lauriluik.ee/opetajate-palgatous-laste-kohu-arvelt/
Era- ja avalik-õiguslikke ülikoole tuleb kohelda võrdselt
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-era-ja-avalik-oiguslikke-ulikoole-tuleb-kohelda-vordselt/
Õppetoetuste rahapoti võiks usaldada tudengite kätte
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-oppetoetuste-rahapoti-voiks-usaldada-tudengite-katte/
Stipendiumiraha on õppelaenuvõlgnike taskus
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-stipendiumiraha-on-oppelaenuvolgnike-taskus/
Motivatsioonistipendiumid vajavad kohest rakendamist
http://www.lauriluik.ee/motivatsioonistipendiumid-vajavad-kohest-rakendamist/
Õppetoetustest, ausalt
http://www.lauriluik.ee/oppetoetustest-ausalt/
Probleem pole koolikatsetes vaid nõrkades koolides
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-probleem-pole-koolikatsetes-vaid-norkades-koolides/
Kvaliteetne kõrgharidus on kõige tähtsam
http://www.lauriluik.ee/kvaliteetne-korgharidus-on-koige-tahtsam/
Õppetoetustest
http://www.lauriluik.ee/oppetoetusest/
Teel kvaliteetsema kõrghariduse suunas
http://www.lauriluik.ee/teel-kvaliteetsema-korghariduse-suunas/
Õpetajate suveseminar Vooremaal
http://www.lauriluik.ee/opetajate-iv-suveseminar-vooremaal/
Erisoodustusmaks tasemekoolituselt kaob
http://www.lauriluik.ee/erisoodustusmaks-tasemekoolituselt-kaob/
Iga laps peab saama hea hariduse olenemata elukohast
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-iga-laps-peab-saama-hea-hariduse-olenemata-elukohast/
Arendusfondist ja ettevõtlusõppest
http://www.lauriluik.ee/kuidas-arengufondi-tegevusi-ja-ettevotlusopet-koolides-paremini-sidustada/
Kutsehariduse populaarsus on tõusuteel
http://www.lauriluik.ee/kutsehariduse-populaarsus-tousuteel/
http://www.lauriluik.ee/luik-kutsehariduse-maine-on-tousuteel/

 

Sport ja tervislikud eluviisid
 Torino maratoni kolmikvõit Keeniasse
http://jooksuportaal.blogspot.com/2012/11/torino-maratoni-kolmikvoit-keeniasse.html
Lauri Luik oli Torino maratonil 89
http://online.le.ee/2012/11/20/lauri-luik-oli-torino-maratonil-89/
Lauri Luik oli Torino maratonil parim eestlane
http://laanlane.ee/article/lauri-luik-oli-torino-maratonil-parim-eestlane
Terves kehas terve vaim!
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-laanemaa-koolinoortele-terves-kehas-terve-vaim/
255 õpetajat kohtus võrguplatsil
http://www.lauriluik.ee/255-opetajat-kohtus-vorguplatsil/
Koolisport toob kokku terve pere
http://www.lauriluik.ee/koolisport-toob-kokku-terve-pere/
Koolispordijuhid Läänemaal
http://www.lauriluik.ee/koolispordijuhid-kogunevad-haapsallu-tarkust-taga-noudma/
Eesti Koolispordi Liidu koostööprojekt Jüri Jaansoniga
http://www.lauriluik.ee/eesti-koolispordi-liidu-uhisprojekt-jaansoni-2-silla-jooksuga-onnestus-hasti/
Head algavat koolispordiaastat
http://www.lauriluik.ee/head-algavat-koolispordi-aastat/
Kärdlas toimusid koolinoorte suvemängud Meri ja Päike
http://www.lauriluik.ee/kardlas-toimusid-eesti-koolinoorte-vi-suvemangud-„meri-ja-paike”/
Kehalise kasvatuse tunnis tuleb selgeks teha liikumise olulisus
http://www.lauriluik.ee/kehalise-kasvatuse-tunnis-tuleb-selgeks-teha-liikumise-olulisus/
Suitsetamine ei ole lahe
http://www.lauriluik.ee/suitsetamine-ei-ole-lahe/
Lauri Luik valiti Eesti suurima spordiühenduse presidendiks
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-valiti-eesti-suurima-spordiuhenduse-presidendiks/
Riigikogus moodustati Spordi toetusrühm
http://www.lauriluik.ee/riigikogus-moodustati-spordi-ja-liikumisharrastuse-toetusruhm/
Tähelepanu, start!
http://www.lauriluik.ee/tahelepanu-start-finaalvoistused-raplas/
Lauri Luik- parim eestlane Torino maratonil
http://www.lauriluik.ee/torino-maratoni-kolmikvoit-keeniasse-parim-eestlane-lauri-luik/
Torino maratoni tühjendustrenn päädis pronksiga
http://www.lauriluik.ee/torino-maratoni-tuhjendustrenn-paadis-pronksiga/
Intervjuu ETV spordile
http://www.lauriluik.ee/lauri-luik-koik-spordis-osalejad-peavad-mangima-ausalt/

 

Varia
Hasardist ja nõukogust
http://arvamus.postimees.ee/1137714/lauri-luik-hasardist-ja-noukogust/
Lauri Luik: Lapsevanemale lisahääle andmine riigieelarvet ei kasvata
http://reform.ee/et/reformierakond/Pressiruum/Arvamuslood/5668/lauri-luik-lapsevanematele-lisahaale-andmine-riigieelarvet-ei-kasvata
Head uudised Euroopast
http://www.lauriluik.ee/head-uudised-euroopast/

 

Vaata lisaks:
https://www.facebook.com/lauriluik
https://twitter.com/lauriluik
Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga