Iga laps peab saama hoitud

Kõigile lastele peab Eestis olema tagatud koht lasteaias või -hoius. Selleks võttis riigikogu vastu seadusesemuudatused, mis võimaldavad uuest aastast omavalitsustel lapsevanema nõusolekul pakkuda kuni kolmeaastasele lapsele lisaks lasteaiale hoiukohta.

Kehtiva seaduse kohaselt peab kohalik omavalitsus võimaldama kõigile 1,5- kuni seitsmeaastastele lastele lasteaiakoha. Paraku on umbes kümme protsenti meie omavalitsustest – Tallinn, Tartu, neid ümbritsevad omavalitsused ning mõned teised suuremad linnad – hädas kõigile lastele koha tagamisega.

Kuna lasteaiakohtade nappus puudutab eelkõige sõimeealisi ehk kuni kolmeaastaseid, oleme muutnud seadust paindlikumaks. Juhul, kui vanem on nõus, võib omavalitsus lapsele pakkuda ka hoiukohta. Kui vanem siiski otsustab, et soovib oma järeltulijale lasteaiakohta, peab elukohajärgne omavalitsus seda võimaldama. Ühe pere lastele jääb eelisjärjekorras õigus käia samas lasteasutuses.

Seadust tehes oli meie eesmärk muuta tänane olukord paremaks ja seda nii, et kumbki osapool – ei perekond ega omavalitsus – ei kannataks. Eeldatavasti väheneb lasteaiakoha ootajate arv, kuna osa vanematest on nõus järjekorras ootamise asemel kaaluma muid variante. Hoiukoht muutub ka taskukohasemaks, kuna seadusemuudatusega ei tohi lapsevanema osa kuutasust olla suurem kui viiendik alampalgast. Ühtlasi on haridus- ja teadusministeerium seadnud eesmärgiks, et sõimeealiste lastehoid ning lasteaed võiksid olla nii sisult kui kvaliteedilt samal tasemel.

Euroopa Liidu rahadest on 2020. aastani kavas investeerida suurusjärgus 40 miljonit eurot ligi 3200 uue lasteaiakoha loomiseks. Siis peaksime jõudma eesmärgini, kus kõik lasteaiakohta vajavad lapsed selle ka kohe saaksid.

Lauri Luik
riigikogu kultuurikomisjoni esimees
Reformierakond

IMG_0887.JPG

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga