Hoidkem elu Läänemaal

Läänemaa on meie kodu, turvaline pesapaik nagu seda kutsume. Meie inimesed, kultuur, identiteet ning elukeskkond ongi need väärtused, mida tunneme Läänemaa nime all. See on meie rikkus, kuid ka suurim kohustus, mida peame edasi kandma, et hoida ja arendada siinset elu.

Inimesed ning elukeskkond on alustalad, ilma milleta muudel asjadel erilist mõtet pole. Seepärast on tähtis tagada, et siinne elanikkond püsiks ning kasvaks, et oleks, kus elada ja kellele ulatada meie kultuuripärandi teatepulk. Samas on oluline, et majandus areneks, tagades vajalikud töökohad ning rahavoo.

Kurvaks tõsiasjaks on see, et inimesed, eriti just noored, lahkuvad Läänemaalt. Elu Tallinnas, Tartus ja teistes suuremates linnades tõotab esmapilgul paremat elu. Meie ülesanne on tõestada, et see pole nii. Arendame omi häid külgi, muudame need tugevusteks ning tõestame noortele, et peale ülikooliõpinguid ning kogemusteotsinguid laiast maailmast, on Läänemaa just see koht, kuhu tagasi tulla. Selleks on aga tarvis erineda, pakkuda lisaks kodutundele midagi enamat, mida teiste maakondade omavalitsustes ei ole. Tuleb olla atraktiivne ja seksikas, et su juurde tuldaks.

Kiitust ja erilist hoolt väärivad kohalikud aktiivsed inimesed, kes ei lase unustustehõlma vajuda meie hindamatul kultuuril, mille oleme saanud päranduseks esivanematelt. Kohalikud kogukonnad, külaseltsid ja erinevad organisatsioonid on võtmeteguriteks siinse kultuurielu alalhoidmisel. Nende tegevust ning arengut on tähtis toetada. Selleks on mitmeid võimalusi, alustades kohaliku omavalitsuse eelarvest, erinevatest fondidest ja eurorahadest ning lõpetades erakapitali kaasamisega. Kohalike kogukondade arendamiseks on tähtis, et inimestel oleks kohad, kus koos käia. Küla- ja kiigeplatsid, lastemängväljakud ning pargid on selleks ideaalne lahendus. Kirev kultuurielu mängib olulist rolli ka turismimagnetina.

Selleks, et inimesed Läänemaalt ei lahkuks vaid vastupidi, siia ikka tagasi tuleks, on väga oluline elukeskkond ja selle areng. Tähtis on, et inimestel oleks siin hea elada. Parem kui kusagil mujal maailmas. Tagatud peab olema vajalike teenuste olemasolu, alustades arstiabist, kvaliteetsest haridusest, erinevatest eneseteostus- ja arenemisvõimalustest ning lõpetades meelelahutusega. Kõige selle aluseks on aga tugev ja toimiv majandus. Tähtis on luua sobiv keskkond nii lastele, tööealistele kui ka pensionäridele. Peame pingutama selle nimel, et igas vanuses inimesel oleks kohalikus omavalitsuses kõik heaks eluks vajalik, seda aastaringselt. See eeldab suurt tahet, raskeid pingutusi ning mõistlikku majandamist, kuid on ometigi üheks eelduseks, et siinne elu püsiks ja areneks.

Meie loodus on suur väärtus. Teist sellist mujalt ei leia. Kasutagem seda oma tugevusena selleks, tuua siia inimesi, nii elama kui lihtsalt uudistama.

Igas Läänemaa omavalitsuses on midagi sellist, mida kuskil mujal maailmas ei leidu, oma identiteet. Haapsalu „Valgest Daamist“ kuni Vormsi rõngasristideni välja. Teeme nendest haruldustest endi tugevused. Silmailuks kohalikele ning vaatamisväärsusteks turistidele. Räägime sellest uhkusega.

Kahjuks olen kohtunud inimestega, kes oma päritolu ja kodukanti tutvustades jäävad napisõnalisteks, löövad silmad maha ning punastavad. Just nagu oleks häbi öelda, kus ja milline on nende kodukant. Meie kõigi ühine eesmärk ja püüe peab olema see, et inimesed uhkusega tutvustaksid oma kodu ning kutsuksid kõiki siia külla, mitte ei häbeneks oma pesapaika.

Läänemaa edu võti on meie kätes. Vaid ühtsete pingutustega suudame suurendada siinset elanikkonda, hoida meie loodust, kultuuri ja identiteeti ning arendada elukeskkonda. Hoidkem elu Läänemaal!

Kategooria: Blogi Kommentaare: 0

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga